A Mol Rt. fellebbez a Magyar Energia Hivatalnak (MEH) a cég gázár-felülvizsgálati kérelmére hozott határozata ellen -- derül ki a cég közleményéből. A Mol pozitív fejleményként értékeli, hogy a MEH határozatban állapította meg: a Gazdasági Minisztérium által meghatározott árakban nem tükröződött teljes mértékben, hogy az importból beszerzett földgáz költségei lényegesen emelkedtek 2000-ben. Ugyancsak fontosnak tartja a társaság, hogy a határozat több olyan pontra is rámutat, amely éppen az árszabályozás -- a Mol üzletszerű működését korlátozó -- ellentmondásaiból adódik. A fellebbezés nem meglepő annak fényében, hogy a MEH milyen kritikákkal illeti a társaságot, s főképp azért, mert a hivatal ajánlása alapján számolt jövő évi gázáremelés szinte biztosan újabb jelentős veszteséget okozna a Molnak.
A Merrill Lynch az eddigi felhalmozásról semlegesre rontotta tegnap kiadott elemzésében a Molra adott besorolását. A neves befektetési bank elemzői júniusban módosították felfelé ajánlásukat, akkor kapta meg a Mol a felhalmozás minősítést. Azóta a papír árfolyama 22 százalékot emelkedett, a BUX-hoz viszonyítva pedig 31 százalékkal értékelődött fel. Az elemzők szerint viszont a közeljövőben nem várható olyan hír, mely a gázüzlet veszteségének mérséklődésével kapcsolatos lehet. Az elemzés kiábrándítónak nevezi azt, hogy a novemberi áremelés révén a Mol gázeladásának csak 33 százalékáért kap magasabb árat a korábban várt 60 helyett, s a dollár tartós erőssége és a még mindig igen magas olajár is abba az irányba hat, hogy a gázüzlet vesztesége a Merrill korábbi prognózisaihoz képest magasabb lehet. (Az igazsághoz tartozik, hogy a Merrill elemzői tavasszal még 235-ös dollár--forint árfolyammal és 20 dolláros olajárral számoltak, amiről már akkor tudni lehetett, hogy irreális.)
Az elemzők az idei EPS-várakozásukat 385-ről 273 forintra módosították, jövőre pedig már csak 284-re számítanak a korábbi 807 helyett. Az elemzés valószínűleg a MEH szerdai döntése előtt készült, ennek fényében pedig egyértelműnek látszik, hogy a Mol gázüzletága jövőre is tetemes veszteséget termel majd.
Közben a Credit Suisse First Boston (CSFB) is szintén jelentősen rontott profitvárakozásain. Az elemzők itt már csak 130-as idei EPS-t várnak, míg jövőre szerintük veszteséges lesz a Mol: --40 forintos EPS-sel kalkulálnak. Ennek fényében kissé meglepő, hogy a Merillnél sokkal rosszabb eredményvárakozást közlő cég megerősítette vételi ajánlását a papírra.
Fellebbez a MEH-határozat ellen a Mol A várakozásoknak megfelelően a Mol bejelentette, hogy fellebez a MEH gázár-felülvizsgálati ügyében hozott határozata ellen. Tegnap két jelentős befektetési bank is jelentősen rontotta a Molra adott profit-előrejelzését, a Merrill Lynch semlegesre rontotta a részvény besorolását. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.