BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stagnáló Danubius-profit

Lényegében a tavalyival megegyező, 2,65 milliárd forintos adózás előtti nyereséget ért el a harmadik negyedévben a Danubius Rt. Az árbevétel viszont jelentős mértékben megugrott, ami főként az első fél évben megszerzett csehországi érdekeltségeknek köszönhető.

Az elemzői várakozásoknak megfelelve az előző évihez hasonló nyereséget ért el az idei harmadik negyedévben a Danubius. A 2,65 milliárd forintos adózás előtti eredmény nyomán az első kilenc hónapban felhalmozódott nyereség 4,43 milliárd forintot tesz ki, ami részvényenként 534 forintot (EPS) jelent.

A teljes idei évre vonatkozó nyereség várhatóan nem tér majd el ettől lényegesen, hiszen a szezonális hatások miatt a társaság utolsó negyedéve általában csak minimális nyereséget szokott eredményezni. Az elemzők szerint elsősorban a külföldi érdekeltségek lehetnek majd a profitnövekedés mozgatói, mivel a belföldi piacon a verseny erősödése miatt a fedezeti szint további lemorzsolódása várható.

A harmadik negyedév mindenesetre jelentős előrelépést hozott az árbevétel terén. A Danubius 10,2 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, ami közel 30 százalékos előrelépést jelent a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Az első kilenc hónapot összevontan kezelve a csoport árbevétele 23,1 milliárd forintot tett ki, ami 20 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbit.

A bevételnövekedés több mint fele a csehországi Hotel/Villa Butterfly és a Lecebné Lázné konszolidálásának köszönhető. Utóbbiban a Danubius részesedése szeptember végére 68 százalékra emelkedett, s ilyen arányban került be a cseh szállodakomplexum eredménye a magyar cég kimutatásaiba. A belföldi árbevétel növekedése ezzel szemben még az infláció ütemét sem érte el.

Bár a magyarországi szállodák foglaltsága a tavalyihoz képest 6 százalékkal nőtt, az egy szobára jutó árbevétel-növekedés már csak 3 százalékos volt. Ez főként annak a számlájára írható, hogy a növekvő verseny miatt a Danubius nem emelte a német márkában számított átlagos szobaárat.

A költségek növekedése az első kilenc hónapban elmaradt az árbevétel bővülésének ütemétől, s így üzemelési szinten 29 százalékos eredménynövekedést lehetett kimutatni. Rekonstrukciókra, felújításokra csaknem 3,3 milliárd forintot költött a cég, ami másfélszerese az egy évvel korábbinak.

A pénzügyi tevékenység 95 millió forintos veszteséget mutat, ami elsősorban a megnövekedett hitelállomány következménye. A Danubius szeptember végén 37,5 millió márka, 6,6 millió dollár és 7,5 millió euró összegű hitelállománnyal rendelkezett, ezt egészítette ki a Lecebné Lázné még fennmaradt 3,6 millió eurós tartozásának átvállalása.

A Danubius az idei első fél év óta közöl a nemzetközi számviteli szabvány (IAS) szerint készített kimutatásokat is. Eszerint a cég adózás előtti eredménye kilenc hónap után 4,46 milliárd forint volt, ezzel összehasonlítható tavalyi adat viszont nincs.

A cseh érdekeltségek megdobták a bevételt Lényegében a tavalyival megegyező, 2,65 milliárd forintos adózás előtti nyereséget ért el a harmadik negyedévben a Danubius Rt. Az árbevétel viszont jelentős mértékben megugrott, ami főként az első fél évben megszerzett csehországi érdekeltségeknek köszönhető. O. P.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.