A szeptemberben életbe lépő módosítások a bírósági végrehajtási törvényben (vhtv.) az eddiginél nyitottabbá teszik a bankszámlákat és takarékbetéteket -- derül ki a napokban közzétett törvényszövegből.
A régi törvény szerint a pénzintézeti takarékbetét, folyószámlabetét vagy devizabetét csak akkor vonható végrehajtás alá, ha a bíróság jogerősen vagyonelkobzást rendelt el, vagy szándékos bűncselekmény miatti kár megtérítésére kötelez.
Az új törvényszöveg viszont egyértelműen kimondja: a pénzügyi intézménynél kezelt teljes összeg végrehajtás alá vonható -- mutatott rá Juhász Edit, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese. Ráadásul mindez a banknál kezelt többféle szerződésre együttesen értendő (magánszemélyeknél ugyanakkor az öregségi nyugdíjminimumhoz viszonyítva bizonyos pénzek mégis visszatarthatók).
Ha a végrehajtó által benyújtott inkasszóban vagy a bíróság átutalási végzésében megjelölt bankszámlán, lekötött betétjében kezelt összeg nem vagy csak részben fedezi a követelést, a bank köteles az adós nála lévő egyéb bankszámláján, betétjében vagy takarékbetétjében lévő pénzből is fizetni -- tudtuk meg.
A vhtv. által felállított sorrend szerint végrehajtásnál a számlaösszeg után először a bankbetéteket, s legutoljára a takarékbetéteket lehet feltörni. Az utóbbiakhoz való hozzáférhetőség technikai részleteit ősszel külön kormányrendelet szabja meg majd.
Elsőként a forint-, majd ezután a devizaösszegek vonhatók be a végrehajtásba -- olvasható a friss jogszabályban. A betéteknél elsőként az alacsonyabb, majd a magasabb kamatozásúak vonhatók el (azonos kamatúaknál pedig először a korábban lekötöttek).
Újdonság, hogy a végrehajtás a másokkal közös bankszámlákra is teljes egészében vonatkozik -- mondta el Juhász Edit. A másik, nem adós számlatulajdonos "védekezési lehetősége" itt, hogy utólag pert indíthat a végrehajtást kérő ellen.
A bírósági végrehajtás e szabályait nemcsak a pénzügyi intézményeknél, de a befektetési szolgáltatóknál nyilvántartott ügyfélszámlákra is alkalmazni kell.
A szabályozás céges ügyfelekre vonatkozó fontos eleme, hogy -- az adós egyéb bankoknál elhelyezett összegeinek felderítése érdekében -- a bíróság és a végrehajtó eljárásuk során jogosulttá válnak, hogy az adóhatóságtól elkérje az adós ahhoz bejelentett egyéb bankszámlaszámait, vagy a banknál kérjenek információt a számlákról.
Az egyéb pénzek "felderítése" érdekében a cégtörvényt úgy módosították, hogy ezentúl a társaságok valamennyi pénzforgalmi számlaszámát fel kell tüntetni a cégjegyzékben. (Magánügyfeleknél azonban továbbra sincs olyan nyilvántartás, ami alapján kinyomozható lenne valamennyi bankszámla és takarékbetét.)
A Magyar Bankszövetség és a bankszféra nem ellenzi a módosításokat -- szögezték le a testületnél. A bankok helyzete kettős: szeretnék ügyfeleik számláit, betéteit védeni, de a zökkenőmentes végrehajtásban is érdekeltek, hiszen legtöbbször éppen ők kezdeményezik azt.
A szövetség szerint az ügyfél érdekeinek megfelelő a vhtv. számla- és betétfeltörési "sorrendje" is. A közös számláknál eredetileg azt javasolták, hogy csak azok fele legyen elvonható. Végül azonban belátták, hogy ez technikailag kivitelezhetetlen, mert a végrehajtás során a számlát így folyamatosan felezni lehetne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.