A Mol bejelentette, hogy eladott 2,4 millió darab TVK-részvényt egy a Deutsche Bank-csoporthoz tartozó befektetési társaságnak. Ezzel egyidejűleg a magyar olajcég vételi és eladási opcióról állapodott meg a pakettre vonatkozóan, melyek 18 hónapon belül hívhatóak le.
A tőzsdei árfolyam alapján mintegy 10 milliárd forint értékűre becsült tranzakció keretében a Mol részesedése a TVK-ban az eddigi 32,9-ről 23,2 százalékra csökkent. A társaságnál "pénzügyi optimalizálással" indokolták a lépést, részletekbe azonban nem bocsátkoztak.
Elemzők elképzelhetőnek tartják, hogy az olajcég a TVK-ban lévő részesedésének finanszírozását igyekszik kedvezőbbé alakítani. A Mol a megmaradt 23,2 százalékos pakett, valamint a most bejelentett 9,7 százalékos csomagra vonatkozó opció mellett további 14,3 százalékra rendelkezik vételi opcióval.
Többen felhívják a figyelmet arra, hogy a tegnap bejelentett megállapodás lényegében burkolt hitelnyújtást jelent a jelentős készpénzigénnyel szembesülő olajcég számára. A Mol eladósodottsági mutatója már 48 százalék körüli, holott a cég korábban 40 százalékot tűzött ki célul.
A piaci várakozások szerint az opciók lejártával a Mol valószínűleg kénytelen lesz nyilvános vételi ajánlatot tenni a TVK többi részvényesének, ugyanis részesedése meg fogja haladni a 33 százalékos törvényi limitet. Ráadásul a cég eséllyel pályázik a lengyel Rafineria Gdanska megszerzésére, ami egyes becslések szerint további mintegy 500 millió dollár elköltését igényelné a Moltól.
Felkai György, az olajcég kommunikációs igazgatója tegnap kijelentette: az újabb opciós megállapodásnak nincs köze a gdanski finomítóra benyújtott pályázatukhoz. Emellett azt is leszögezte: a Mol nem akar részesedést szerezni a BorsodChemben, s így valószínűleg nem támogatnák az orosz Szibur azon javaslatát, hogy a TVK-t vonják össze a BorsodChemmel.
A Szibur a napokban jelezte a két cég összevonásával kapcsolatos elképzeléseit, továbbá arra is utalt, hogy opcióval rendelkezik a TVK részvényeinek mintegy 25 százalékára. Mint ismert, az orosz petrolkémiai csoport még korábban vételi opciót szerzett a CIB Bank kezében lévő 25 százalékos BorsodChem-pakettre.
Az elemzők valószínűnek tartják, hogy a Molnak egy esetleges nyilvános vételi ajánlat során nem kellene számolnia a Szibur érdekeltségébe tartozó TVK-részvényekkel, s ide lehet sorolni a BorsodChemnél lévő 15 százalékos pakettet is. Vagyis az olajcégnek legfeljebb az igen alacsony -- minden bizonnyal 10 százalék alatti -- közkézhányad megvásárlását kellene finanszíroznia, ami feltehetően nem jelentene nagyon komoly anyagi megterhelést a Molnak.
Arra mindenesetre többen felhívják a figyelmet, hogy a tegnap bejelentett tranzakcióval megnyílt a lehetőség a Mol számára további TVK-részvények megvételére. Ezzel pedig az olajcég átmenetileg tovább szilárdíthatja pozícióját a vegyipari cégben nyilvános ajánlat nélkül is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.