BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Államok közötti kötvénypiac

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az uniós csatlakozás előtt álló országok euró alapú államkötvényeinek forgalmazását egységesítő kereskedelmi rendszer bevezetését tervezi az EuroMTS. A várhatóan év végén induló elektronikus piac csatlakozási feltételeinek hazánk mellett egyelőre csak Lengyelország felel meg.

A nyugat-európai sikereken felbuzdulva a londoni székhelyű EuroMTS a tervek szerint az unióhoz csatlakozó országok körében is beindítja elektronikus állampapír-kereskedelmi rendszerét. A New EuroMTS kötvénypiac előreláthatólag 2003 végétől kezdi meg működését. A másodpiaci kötvénykereskedelem korszerű és széles körben elérhető platformjára többek között Magyarország, Lengyel-, Csehország, Szlovákia és Ciprus kapott meghívást. A csatlakozás feltétele az uniós tagjelöltségen túl az is, hogy az adott állam legalább 1 milliárd eurós kötvényállománnyal rendelkezzen, illetve annak minősítése BBB-nél ne legyen rosszabb.

Ez utóbbi kitételeknek a 10 aspiráns országból jelenleg mindöszsze kettő - hazánk és Lengyelország - felel meg, az az állam azonban, amely előreláthatólag egy-két éven belül teljesíti a követelményeket, szintén csatlakozhat.

A New EuroMTS-piac a tevékenységét hivatalosan 1999 áprilisában megkezdő EuroMTS-szolgáltatás alrendszereként működik majd. Utóbbit vezető európai pénzintézetek és értékpapír-kereskedelemmel foglalkozó társaságok alapították azzal a céllal, hogy minden korábbinál átláthatóbb és likvidebb piacot teremtsenek a monetáris unió tagállamaiban kibocsátott, euróban denominált benchmark államkötvényeknek. Az elképzelés sikere azóta sokszorosan beigazolódott, ma már az európai állampapír-kereskedelem jelentős része ezen a rendszeren keresztül bonyolódik - mondta kérdésünkre Bótor Anikó, az Államadósság-kezelő Központ főosztályvezető-helyettese. A most kiépítendő új rendszer hasonló előnyökkel kecsegtet hazánk esetében is. Az euróban denominált magyar papírok likviditásának növekedése többek között az azok hozamaiban megjelenő prémium csökkenésével is együtt járhat, így a rendszer a külföldi forrásbevonást is olcsóbbá tehetné Magyarország számára.

A tárgyalások az euróban kibocsátott kötvények kereskedéséről ma még külföldi forgalmazókkal folynak, a magyar piac ugyanis egyelőre nem érte el azt az érettségi fokot, ami egy hazai forgalmazókra épülő rendszer kialakításához szükséges - teszi hozzá Bótor.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.