Közel 4 százalékot erősödött a jen az elmúlt 10 napban a dollárral szemben, a dollárkurzus pénteken ismét 112 jen alatt állt. A japán fizetőeszköz ezt megelőzően igen hosszú ideig nem tudott ezen szint közelébe sem érni: a zöldhasú szeptember közepén még 116 jent ért, és az árfolyam azelőtt tartósan - több év távlatában is - ezen szint felett maradt. Ennek okozója elsősorban a japán gazdaságpolitika volt, a Bank of Japan (BoJ), valamint az ország pénzügyminisztériuma rendkívül kritikusan tekintett minden egyes erősödési hullámra. A deviza mesterséges alulértékeltségét az exporttámogatás szükségességével indokolták.
Így bár a befektetők szemlátomást inkább vették, mintsem eladtak volna az ázsiai devizából, a 116 jenes kurzus környékén a folyamat rendre elakadt, sőt, jellemzően gyengülés következett. Az utóbbit általában kiváltó intervenció ez év júliusig 9,3 ezer milliárd jenbe került a BoJ számára.
A másfél héttel ezelőtt a vezető iparosodott országok képviselőinek részvételével tartott G7-konferencia azonban változást hozott e téren: a tanácskozás egyik kiemelt célja volt a jen árfolyama körüli kérdések rendezése. Japán azóta úgymond szabadjára engedte a devizát, ugyanakkor jelezte, hogy szükség esetén ezt követően is be fognak avatkozni az árfolyam életébe. A kritikus szint, amely fölé feltehetőleg nem hagyják erősödni a jent, a dolláronkénti 110-es érték közelében lehet. A kurzus egyébként a rendkívül dinamikus erősödés ellenére sem lépte át ezt a szintet az elmúlt két hétben. Kérdés, hogy a befektetők milyen határt tartanak reálisnak. A HSBC elemzői az év végére vonatkozó árfolyam-várakozásukat például mára a korábbi dolláronkénti 112 jenes érték közeléből 107-re változtatták.
Az erősödéshez mindenesetre sok dolog adott: 12 év gazdasági hanyatlása után ma már elképzelhető, hogy az ország talpra állhat. A korábbi 0,6 százalékos éves GDP-dinamika helyett ugyanis ma már az elemzők éves szinten 2,1 százalékos bővülésre számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.