A nagy energiafogyasztók jobban járnak
A villamos energia forgalmiadó-kulcsának 13 százalékpontos emelkedése csak a lakossági fogyasztók esetében jelent költségnövekedést, a nagyfogyasztók ugyanis változatlanul visszaigényelhetik a költségként elszámolt áram általános áfatartalmát.
Szakértők ugyanakkor úgy vélik, hogy az országos villamosenergia-igényt számottevően nem fogja befolyásolni az áfa növekedése. A lakossági fogyasztók közül a legrosszabb körülmények között élők háztartásai kevésbé gépesítettek, jószerével csak a legszükségesebb elektromos berendezést használják.
A nagy energiaigényű háztartások számára pedig a 13 százalékpontos drágulás nem jelent akkora mértékű költségnövekedést, amely megváltoztatná a fogyasztási szokásukat. A gáz, a tűzifa és a szén esetében mindössze 3 százalékponttal emelkedik az áfa, ez ágazati szakértők szerint szintén nem eredményez piacalakító mértékű drágulást.


