BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemásolt befektetési alapok

Az éles verseny ellenére sem csökkennek a befektetési (unit linked) biztosítások költségei. A pénzügyi felügyelet friss összeállításából kiderül: az e körbe tartozó újabb életbiztosítási konstrukciók a befektetési alapok által diktált "divatokat" követik.



Egyre változatosabb eszközalapokat vezetnek be befektetési egységekhez kötött (unit linked) módozataiknál a hazai életbiztosítók. Az új megoldások szemmel láthatóan a befektetési alapok által megszabott trendet másolják - olvasható ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) által a hét közepén publikált életbiztosítási összehasonlító adatokból.

Az ügyfelek által "megszokott" kötvény-, részvény- vagy pénzpiaci alapok mellett így például a Signal Biztosítónál megjelent az alapok alapja, vagy más néven esernyőalap típusú unit linked módozat (itt a "kosárban" található egy alap aránya minimum 5 százalék lehet). A Credit Suisse hazai ingatlanalapot, az Európa Biztosító pedig az európai uniós államok ingatlanaiba fektető unit linked életbiztosítást alakított ki. Korábbról ismert volt a Generali-Providencia - 2011. évi lejáratú - garantált hozamot biztosító módozata, az Aviva európai mamutcégekre, illetve az Union amerikai részvényekre fokuszáló konstrukciója is.

A unit linked - összességében eddig is meglehetősen borsos - költségei az utóbbi időben enyhén nőttek azzal, hogy a legtöbb társaságnál mára eltűntek a korábbi 100-200 forintos fix havi adminisztrációs díjak. A legtöbb biztosító jelenleg 350-380 forintos havi költséget számít fel a folyamatos díjfizetésű konstrukcióknál - derül ki a felügyeleti összeállításból. A biztosítók többsége ráadásul változatlanul átlagosan 5 százalékos árfolyam-különbözettel veszi meg, illetve adja el a biztosítás befektetési egységeit az ügyfeleknek. A Credit Suisse-nél ez csak 3 százalék, az Unionnál és az OTP Garanciánál pedig nincs is ilyen teher.

A biztosítók döntő része továbbra is úgynevezett kezdeti költségeket von le ügyfeleitől, úgymond saját ügyfélszerzési költségeinek fedezésére. Változatlan ennek módja is: a társaságok az állampolgárok által befizetett díjból - jellemzően 2 évig - külön kezdeti befektetési egységeket képeznek, majd e részből akár egy évtizeden keresztül is jelentős százalékokat vonnak el. Fehér hollónak számít az Union, amelynek egyik módozatánál hiányzik a kezdeti jutalék.

Mint az összeállításból kiderül: egyre több biztosító nyújt kötvénykölcsönt ügyfeleinek, ha azoknak a biztosítási időszak alatt váratlanul szüksége lenne kisebb-nagyobb összegekre. Az Európa, a Generali-Providencia és a Signal ezt legalább kétéves díjfizetés után teszi lehetővé (vagyis azt követően, hogy már nem vonnak le kezdeti költségeket). Érdekes, hogy éppen a legnagyobb hazai életbiztosítók közül kettőnél - az ING-nél és az OTP Garanciánál - nincs lehetőség kötvénykölcsön igénylésére.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.