Az önkéntes egészségpénztárak döntő többsége a tagok és a munkáltatók befizetéseinek csak 80-90 százalékát írja jóvá az egyéni számlákon, jóval kevesebbet, mint a hazai nyugdíjpénztárak. Elsősorban a banki hátterű egészségkasszáknál (K&H, MKB, OTP) jellemző a sávos megoldás, tehát az, hogy a több tagdíjat fizető állampolgárnak magasabb hányad jut saját fedezeti alapjába - világlik ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) által a napokban közzétett egészségpénztári statisztikai összeállításából. Akad olyan kis- vagy közepes méretű egészségpénztár (a Wellness és a TEST-VÉR), amelyek mindössze 50 százaléknyi befizetést számolnak el tagjaiknak, s közel ennyit juttatnak saját működési költségeikre. A legnagyobb, egyenként 10-25 ezer tagot számláló egészségkaszszánál - Honvéd, Vasutas, Tempo, Patika, Dimenzió - jobb a helyzet. Ezeknél csak 7-19 százaléknyi a működési költség, ami szintén jócskán magasabb a nyugdíjkaszszákkal összevetve. Az általános tartaléknak számító likviditási alapba általában a tagdíjbefizetések 0-3 százaléka jut.
A kedvezőtlen arányok ellenére az egészségkasszák taglétszáma tavaly is ugrásszerűen nőtt, s 2003 szeptemberére már megközelítette a lélektani 200 ezer fős határt. A gyarapodás minden bizonnyal a jelentős - és az idén tovább szélesedő - személyijövedelemadó- (szja-) kedvezményekkel magyarázható.
A tagok bőségesen igénybe veszik a kasszák szolgáltatásait - derül ki az összefoglalóból. 2002-ben például a fedezeti alapra jutó összes megtakarítások bő 52 százalékát - tehát több mint a felét - a tagok különböző jellegű kiadásaira költötték. Érdekes, hogy több banki pénztárnál alig 4-5 százaléknyi ez az arány, a piac egyes kisebb szereplőinél viszont 90, sőt 150 százalék is lehet. A pénztárak tárgyévi összes bevételéhez képest a tagok kiadásai lapunk számításai szerint átlagosan 47 százalékot tettek ki.
Az egészségkasszák vagyona folyamatos kifizetéseik ellenére dinamikusan nő, s tavaly szeptemberben már 11,5 milliárd forint volt. Ezen belül a legnagyobb pénztárak egyenként is megközelítették vagy meg is haladták a 2 milliárdos vagyont. Állandó szolgáltatási kötelezettségük miatt az egészségpénztárak általában likvid eszközökben tartják felhalmozott vagyonukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.