BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lakossági jelzáloglevél az OTP-től

Lakossági befektetőknek szánt jelzáloglevelek kibocsátására készül az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank. Az egyéves, fix kamatozású papírokkal a csoport célja az instrumentum népszerűsítése. A kibocsátás havi rendszerességű lesz, a papírokat csak magánszemélyek jegyezhetik.

Februártól az OTP Bank az OTP Jelzálogbankkal együttműködve havi rendszerességgel kifejezetten a lakossági befektetőknek szánt jelzálogleveleket értékesít - jelentette be tegnap Lantos Csaba, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese és Oszlányi Zsolt, a jelzálogbank vezérigazgatója. Az idén újonnan kibocsátandó jelzáloglevelek állományán belül a mostani konstrukció súlya szerény: a tervek szerint az összvolumen 15-20 milliárd forintra rúg majd, miközben az OTP Jelzálogbank úgy tervezi, hogy az idén 621-ről 775 milliárd forintra emeli teljes forgalomban lévő állományát.

A magánbefektetőknek kibocsátandó papírok lejárata egy év, kamatozásuk pedig 11,25 százalékos lesz (a megfelelő lejáratú állampapír-piaci referenciahozam kedden 11,56 százalékos volt), a minimálisan befektetendő összeg 100 ezer forint.

Az OTP Bank kínosan ügyel arra, hogy a kifejezetten lakossági igényekhez igazodó papírt ne intézményi befektetők jegyezzék le (mindez az OTP Bankot nem érinti), jóllehet ezen törekvés kijátszására a múltban is akadt már példa. Éppen ezért a papírokat csak természetes személyek jegyezhetik, az allokáció pedig a kártyaleosztás szabályai szerint történik.

A jegyzési időszak két hétig tart, az első, februári intervallum 2. és 13. közé esik majd. A jelzáloglevelekhez 219 bankfiókban juthatnak hozzá a befektetők, a vásárláshoz nem szükséges, hogy a jegyző már az OTP ügyfele legyen. A két hétig tartó jegyzési időszakból az első öt napban 99,9, míg a második szakaszban pedig 100 százalékos árfolyamon lehet hozzájutni a papírokhoz. A jegyzési időszak lezárultát követően a jelzálogleveleket a tőzsdére is bevezetik, ahol az OTP Bank a papírokra kétoldalú árjegyzési kötelezettséget vállal.

A jelenleg 65-70 százalékos piaci részesedéssel rendelkező OTP Jelzálogbank célja az új termékkel a jelzáloglevelek népszerűsítése a lakosság körében. A későbbiekben, amennyiben az ilyen irányú igények már stabilan jelentkeznek, hosszabb futamidejű kibocsátások is elképzelhetőek, addig azonban marad az egyéves futamidő - tette hozzá Lantos Csaba.

A piac 65 százalékát uraló OTP Jelzálogbank után a második legnagyobb piaci szereplő az FHB Földhitel- és Jelzálogbank 30 százalékos részesedéssel, a HVB Jelzálogbank súlya pedig mindössze 5 százalékos.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.