BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tízezrekbe is kerülhet az utalás

A devizában történő - nyilván elsősorban külföldre irányuló - banki átutalások jóval drágábbak a forintban végrehajtott utalásoknál. Nagyobb tételeknél a megbízónak súlyos tízezreket kell fizetnie. A magas árakat az uniós csatlakozás sem töri le majd.

Komoly költségekkel kell szembenézniük azoknak a magánszemélyeknek és vállalatoknak, akik külföldre irányuló átutalást akarnak indítani: a felszámolt díjtételek ugyanis sokszorosan meghaladhatják a belföldi forintátutalásoknál megszokott szintet.

Az OTP Banknál vezetett lakossági devizaszámláról a forintban végrehajtott utalás díja nyolcszáztól 55 ezer forintig terjedhet, ha az idegen banknál vezetett számlára történik. A devizautalás olcsóbb, a díj maximum 35 ezer forintot érhet el, ám ha a számlától eltérő devizanemben adják le a megbízást, az OTP 2 százalék konverziót is felszámol.

A K&H a bankon belüli és kívüli átutalási megbízásért 0,25 százalékot számol fel, ami nem lehet kevesebb 3000 forintnál.

Ha a bankon kívüli átutalási megbízás külföldi bankköltség-átvállalással történik, a díjtétel 0,35 százalékra és minimum 8000 forintra módosul. A K&H múlt év novembere óta - a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően - az ügyfélre bízza a költségviselés módjának meghatározását: így a megbízó kijelölheti, hogy teljesen, vagy részben óhajtja-e ellentételezni a tranzakció költségeit, netán kizárólag a kedvezményezettre hárítja azokat. A Raiffeisen Banknál az eseti átutalás az olcsóbb terméknél az összeg 0,2 százalékába, de minimum öt dollárba kerül, az Extra névre keresztelt változatnál viszont 0,3 százalék és legalább 15 dollár a díjtétel. (Az Extra átutalás csak dollárban, fontban, euróban és forintban kérhető.)

Eltérő devizanemű utalásnál konverziós jutalékot is felszámít a Raiffeisen, ami 0,5-0,6 százalék lehet, 5, illetve 15 dolláros alsó összeghatárral. Az Inter-Európa Bank az Expressz devizaátutalással igyekszik megelőzni a piacot: a szolgáltatás lényege, hogy a forint-deviza, illetve deviza-deviza konverzióval járó egyszerű kimenő devizaátutalások teljesítését a megbízás benyújtását követő második banki munkanapra vállalja az IEB, ha a devizaösszeg nem haladja meg a 100 ezer dollárt, vagy az annak megfelelő konvertibilis devizaösszeget. Az átutalási megbízás feltétele, hogy az ügyfél külön megbízást adjon banki munkanapokon délelőtt 10 óráig. Az Expresszért az IEB 1,5 ezrelékes díjat kér, ami nem lehet kevesebb 5 ezer forintnál.

Külföldre történő utaláshoz az ügyfél igényelheti a Western Union (WU) hálózatát is: a rendszer lényege, hogy a kedvezményezett - miután a feladó értesítette a tranzakció paramétereiről - bármely, külföldi WU-kirendeltségben átveheti az elküldött összeget. A feladót természetesen itt is terheli az összeg nagyságától függő tranzakciós díj, amit már a megbízás leadásakor biztosítania kell: a postákon például 100 ezer forint után 6300 forintot kell fizetni. Egyes országokban házhoz kézbesítés is kérhető, ám ez tovább növeli a tranzakció költségeit. A Western Union hálózata igen kiterjedt Magyarországon: a szolgáltatás kérhető a Magyar Posta 300 kirendeltségén, az OTP száz fiókjában, és egyes IBUSZ-irodákban is. Az American Express Magyarország Money Order Check szolgáltatása szintén alternatívát jelenthet a pénzküldéshez. A szolgáltatás csekkenként maximum 200 dollár értékben, szabadon választott összegben vásárolható: az értékutalványt csak a rajta szereplő kedvezményezett jogosult beváltani. A cégnél pénteken lapunk érdeklődésére elmondták, hogy a 200 dolláros csekk 43 600 forintba kerül: az ár az egységenként 210,50 forinton váltott kétszáz dollárt, illetve az 1500 forintos, ügyfelet terhelő költséget tartalmazza.

A külföldi átutalások nem csak itthon drágák: a The Prague Post tudósítása szerint az euróban, külföldre irányuló tranzakciók Csehországban 200 és 2400 korona között vannak, az átutalt pénz mennyiségétől függően. A cseh bankok - állapítja meg a cikk szerzője - jóval drágábban végzik ezt a szolgáltatást, mint az unióban működő társaik. Az EU-csatlakozás azonban nem változtatja meg látványosan a helyzetet: bár az uniós előírások szerint a belföldi euróutalásoknak hasonló díjszabásuk kell legyen, mint a külföldieknek, a cseh bankok várhatóan az országon belüli tranzakciók díjait emelik majd hozzá a határon túliakéhoz, és nem fordítva. A pénzpiaci szakértők szkeptikusan nyilatkoznak a közeljövő kilátásait illetően is: véleményük szerint csak a bankokra kényszerített verseny enyhíthet a helyzeten.

A devizában történő - nyilván elsősorban külföldre irányuló - banki átutalások jóval drágábbak a forintban végrehajtott utalásoknál. Nagyobb tételeknél a megbízónak súlyos tízezreket kell fizetnie. A magas árakat az uniós csatlakozás sem töri le majd.

Barát Mihály

-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.