BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnőtt az osztalékfizetési kedv

Közel 142 milliárd forintot fizet ki osztalékként 18 tőzsdei társaság 2004-ben, szemben az egy évvel korábbi 57 milliárd forinttal. A kifizetés több mint felét, 73 milliárd forintot a Matáv részvényesei kapják, míg az OTP 16,8 milliárd, az Elmű pedig 11,5 milliárd forintot juttat tulajdonosainak.

Megnőtt az osztalékfizetési kedve a magyar tőzsdei társaságoknak. Az egy év alatt több mint duplájára növekvő osztalékban az is szerepet játszott, hogy több cég is rekordosztalékkal lepte meg tulajdonosait, míg az Antenna Hungária 10 év után döntött úgy, hogy fizet a részvényeseinek. A nemzetközi számviteli elvek alapján elért nettó nyereséghez képest is nőtt az osztalék, amelynek aránya kicsit meghaladta a 40 százalékot az elmúlt évek 20-25 százalékához képest.

A kifizetésben a Matáv járt az élen. A távközlési cég közel négyszeresére, 73 milliárd forintra emelte egy év alatt a kifizetett osztalék mértékét. Ezt a társaságnál azzal magyarázták, hogy nincs olyan befektetési lehetőségük, amire jobban el tudnák költeni a pénzt. A Matávot az OTP követi közel 17 milliárd forint kifizetésével, ami szintén jelentős növekedés egy év alatt, mivel a pénzintézet 2003-ban nem fizetett részvényeseinek.

Rekordosztalékot kapnak az Elmű és a Dédász tulajdonosai is. Az Elműnél egy év alatt 1500 forintról 1900-ra emelték a kifizetett pénz nagyságát, míg a Dédásznál a részvényenkénti 1000 forint 30 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi összeget. A szokásoknak megfelelően egyébként jelentősebb osztalékot fizetnek az áramszolgáltató cégek. Kivétel akad azonban közöttük is, az Émász ugyanis az idén nem osztja szét nyereségét. A Titász is 740-ről 835 forintra emelte osztalékfizetési javaslatát, míg a Démász osztalékjavaslata részvényenként 1111-ről 1200 forintra nőtt.

A bankok közül a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. 779 millió forintot ad, míg az Inter-Európa a 2003-as évhez képest 76 százalékkal többet, vagyis közel 480 millió forint kifizetését határozta el.

A vegyipari cégek közül a BorsodChem is emelte osztalékának mértékét. A részvényenkénti 260 forint közel 4 milliárd forint kifizetését jelenti. A Mol csoporthoz tartozó TVK ugyanakkor továbbra sem fizet részvényeseinek, amit óvatossággal és készpénzszükséglettel magyaráznak. A részvényesekhez egyébként a Mol sem volt túl bőkezű, mivel rekordnyeresége után csak az évek óta megszokott 55 forintot fizeti ki a részvényeseknek.

A Zwack ötödik éve 750 forintos részvényenkénti osztalékot javasol, és az Egis is marad a tavalyi 120 forintos mértéknél. A Richter viszont 330 forintról 440 forintra emelte részvényenként a kifizetett összeget.

A tavalyinál kevesebbet kapnak a BIF részvényesei, ahol részvényenként 50 forinttal kevesebbhez, vagyis 100 forinthoz juthatnak. A tavalyi részvényenkénti 510 forintos osztalék után az idén nem fizet semmit a Brau, és nem fizet a Fevita sem, amely tavaly még 40 forintot adott részvényenként. A Pannon-Váltónál is csökken a várható osztalék, a tavalyi 60-ról 50 forintra. Az elmúlt évhez hasonlóan nem fizet osztalékot a Synergon, a Fotex és a Domus.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.