BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zsinórban csökkentettek kamataikon a bankok

A bankok dömpingszerű kamatakcióinak már vége. Az MNB kamatcsökkentései - bár összesen 50 bázispontról volt szó - meghozták a fordulatot. Míg egy hónapja bőven 10 százalék felett is le lehetett kötni a pénzt, addig mostanra már csak elvétve akad 11 százalék feletti kamat.

Az elmúlt év a lakosság eladósodásának számottevő növekedésével járt, ám az év első hónapjaiban látványosan elkezdtek megtakarítani a magánszemélyek. A fordulat elsősorban a támogatott lakáshiteleknél tavaly év végén bekövetkezett jogszabályi módosításokra vezethető vissza, ami a kamatok emelkedését vonta maga után, miközben a bankok erőteljes betéti kamatakciókba kezdtek. Ez utóbbi nem új keletű, hiszen a jegybank tavaly november végi drasztikus, 300 bázispontos alapkamat-emelkedésére még december elején reagáltak a hitelintézetek, s az egy-három hónapos lekötött betéteket - jellemzően több millió forint megléténél - 11-12 százalékon kínálták már.

Az elmúlt évben a háztartások bankszektorral szembeni nettó betételhelyező pozíciója 15 százalékkal, 1866 milliárd forintra csökkent - derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) legutóbbi összesítéséből. S bár az első háromhavi összesítésekre még várni kell, a bankok elmondása szerint a csábító kamatok százmilliárdokat vonzottak hozzájuk, amelynek zöme a befektetési alapokból vándorolt át. (A kötvény- és pénzpiaci alapok vagyona 2003. november vége -2004. februárja között mintegy 300 milliárd forinttal apadt.)

A hitelintézetek zöme nem kötötte határidőhöz kamatakcióit, ezzel is ügyelve arra, hogy az esetleges kamatcsökkentésekre - miután a rekordszintű kamatokat senki nem vélte hosszú távon tarthatónak - azonnal reagálni tudjanak. Április elejére - jegybanki kamatvágás nélkül is - kifutottak a kamatakciók. Nagyobb összegű lekötésnél az ügyfél még mindig tízszázalékos kamattal találhatta szemben magát, míg néhány százezer forint megléte esetén legalább 8-9 százalékos kamatra számíthatott.

Alig két hétre rá már teljesen más helyzettel találta szemben magát az ügyfél: az MNB egymást követő kamatcsökkentése nyomán - bár mértékük korántsem volt számottevő - áprilisban szinte mindegyik bank mérsékelte lekötött lakossági betéteinek kamatát. Az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) április 13-ától a két hónapos lejáratú akciós konstrukcióját 45 bázisponttal mérsékelte, és 3 millió forintig már csak 11,3, ezen összeg felett 11,45 százalékot kap kézhez az ügyfél. Ugyancsak aznap váltott a HVB Bank is: 55-75 bázisponttal mérsékelte a 3 hónapos futamidőre szóló kondíciókat. Ennek eredményeként a legmagasabb kamatot, 11,25 százalékot az 5 millió forint feletti összeg esetén kínálja a hitelintézet, míg ennél kisebb lekötés esetén 9,95-10,95 százalékkal fial az ügyfél pénze.

A CIB Bank április 19-én módosított a CIB Classic Betét kondíciós listáján, e szerint a 3 hónapos futamidőkre 9,50-10,50 százalékos kamatokkal találja számolhat az ügyfél, mely 100 bázisponttal múlja alul a korábbit. A 2 hónapos futamidőnél 50 bázisponttal apadt az elérhető kamat, így 5 millió forint felett 10,50 százalékot kap az ügyfél, míg egymillió forint alatt 9,50 százalékot.

Az IC Bank is április 19-én léptette életbe új kondíciós listáját, e szerint fél százalékponttal kisebb kamatot ígér az egyes futamidőkre. A legjobb ajánlattal, 11,50 százalékos kamattal 5 millió forint feletti összeg és egy hónapos lekötésnél számolhat a magánszemély, míg a múlt hónap közepétől érvényes akciója értelmében az egyhetes, egymillió forint feletti lakossági, új betét elhelyezésnél 10 százalék a kamat.

Áprilisban két ízben lépett a Raiffeisen Bank, a legutóbbi, április 23-án életbe léptetett módosítás eredményeként mérséklődtek a három hónapos futamidejű betétek után kínált kamatok. Az újonnan adott megbízásoknál a korábbihoz képest 20 bázisponttal kínál alacsonyabb kamatot a bank. Így például kétmillió forint alatti - és legalább 500 ezer forintos - lekötésnél 10,75 százalékos éves kamatra számíthat az ügyfél.

Az Erste Bank meglehetősen vegyesen alakította kondícióit. A legjobban a kisebb összeggel rendelkező ügyfelek járnak, hiszen a 2 hónapos lekötésre 95-110, a 3 hónaposra 952-165, a félévesre 225-280 bázisponttal magasabb kamatokat kapnak, bár a két számjegyet ezzel még nem érik el az ajánlatok. A hitelintézet ezzel párhuzamosan egyes esetekben csökkentett is: például egymillió forint megléte esetén egy hónapos lekötésre 25 bázisponttal alacsonyabb, 8 százalékos kamatot ajánl.

Múlt hétfőn változtatott a Citibank lakossági betéti kamatain: az 1 és a 2 hónapos futamidőnél 25, a 3 és 6 hónaposnál 50 bázisponttal lettek alacsonyabbak a kamatok. E szerint két számjegyű kamatokra egyedül a 2 hónapos lekötésnél számolhatnak az ügyfelek, ott is másfél millió forint feletti összegnél.

Múlt péntektől érvényes az OTP Bank új ajánlata: 25 bázisponttal visszavett a hitelintézet az egyes kamatokból, a két hónapos betétnél, 2,5 millió forint felett ennél nagyobb, 50 bázispontos lemorzsolódás következett be, így itt már csak 10 százalék a kamat. Az új akciós takaréklevél-betétek kamatát viszont évi 10,50 százalékban állapította meg, bár ehhez a termékhez kizárólag a postai hálózatban lehet hozzájutni.

A KDB Bank ajánlata május 9-ig él, amelyben egymillió forint feletti összeg lekötése esetén egy hónapra 10,5, két hónapra 10,55, három hónapra 10,25 százalékot kínál az ügyfeleknek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.