A Gazprom fontolóra veszi, hogy vételi ajánlatot tegyen a magyar állam 11,8 százalékos kisebbségi pakettjére a Mol Rt.-ben, amelyet a kormány ez év második felében kíván értékesíteni - idézte a Bloomberg Alekszej Millert, az orosz gázipari óriás vezérigazgatóját. Miller újságírók előtt kifejtette: a Rosznyefty júniusi megvásárlásával a Gazprom nemcsak gáz-, hanem olajipari társaságnak is tekinthető. Emellett - tette hozzá - a Gazprom érdeklődik a Mol még meglévő gázüzletrészei iránt is.
Miller, kitüntetése alkalmából, pénteken találkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel is, akivel szintén tárgyalt a Molt érintő kérdésekről. A Gazprom esélyeit ugyanakkor szakértők szerint csökkenti, hogy a Mol maradék pakettjét elsősorban nem szakmai, hanem pénzügyi befektetőknek kívánják értékesíteni, illetve a vevőjelölt szempontjából kedvezőtlen jel az is, hogy a legutóbbi Mol-értékesítésből - ekkor tíz és fél százalékot adott el az állam gyorsított eljárásban - kimaradt az orosz tulajdoni háttérrel bíró ÁÉB. A Gazprom közlése szerint a társaság tavaly 9,25 milliárd köbláb gázt juttatott el hazánkba. 1975 óta 156 milliárd köbméter gázt szállított Magyarországra a társaság; hazánkban a földgáz a felhasznált energiahordozók 48 százalékát teszi ki. A hírre a Mol árfolyama gyors erősödésbe kezdett a Budapesti Értéktőzsdén, és az olajpapír a kereskedés végére csaknem öt százalékot izmosodott.
Eközben a Mol Rt. vezérigazgatója, Mosonyi György közleményben tudatta: a Shell Romania 59 töltőállomását péntek óta a Mol Rt. üzemelteti. A két vállalat még novemberben írt alá egy szerződést, amelynek keretében a Mol százszázalékos tulajdonrészt szerez a Shell romániai leányvállalatában. A tranzakció alapján a Shell Romania kenő- és repülőgép-üzemanyag-, illetve nagykereskedelmi üzletei is magyar tulajdonba kerülnek át. Habár a vételárat nem hozták nyilvánosságra, egyes szakértők néhány tíz milliárd forintra becsülik azt. Ez a Mol korábbi felvásárlásaiból kiindulva nem számít nagy volumenűnek.
A Shell még szeptemberben jelentette be, hogy két éven belül számos eszközt értékesítene, amelynek bevételéből olajkitermelést és osztalékfizetést szeretne finanszírozni.
A Mol Rt., amely 1995 óta van jelen Romániában, a tranzakciót megelőzően is már 74 töltőállomáson mintegy ezer embert foglalkoztatott. A vezetőség 15-20 százalékos részesedéssel lenne elégedett keleti szomszédunk piacán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.