Hosszú távon a növekvő kereslet az utánpótlás visszaesésével, az új kitermelőhelyek és források feltárásának lassulásával párosulva tartósan magas árakat eredményez. A fémpiacot tekintve rövid-közepes távon leginkább a bányaipari berendezések gyártásában elmaradó beruházások adnak okot aggodalomra – persze a határidős árupiaci befektetőknek éppen ez kedvez –, ráadásul a környezetvédelmi előírások szigorodása is rövid távon a kitermelés szűküléséhez vezet.
A nyersolajat nézve a kőolajtermelés a 2020-as évek közepére-végére jut a csúcsra, hiszen addigra kapcsolódnak be és pörögnek fel a felhozatalban és feldolgozásban néhány éve megkezdett beruházások. Mindazonáltal olajhiány nem fenyeget – vélik a szakértők. A magas nyersolajár miatt más energiaforrások, mint például a földgáz felé fordul a felhasználók figyelme, ez pedig visszafogja a drágulást.
Ráadásul a meleg idő is a földgáz piaci árának a növekedését hozza. Az Egyesült Államokban a hét közepén az évszaknak megfelelő átlaghőmérsékletet 3-8 fokkal meghaladó felmelegedést jeleztek. A prognózis azonnal felvillanyozta a befektetőket, akik arra számítanak, hogy ismét nő a klímaberendezések villamosenergia-igénye, tehát a gázüzemű erőművek is növelik gázfogyasztásukat. A szeptemberi szállítású földgáz egymillió brit termikus egységének (mmBtu, egy egység nagyjából egy gyufaszál gerjesztette hőnek, vagyis 1055 joule-nak felel meg) ára 6 százalékkal, 7008 dollárra nőtt az NYMEX New York-i Árutőzsdén. (Hasonló okból július 31-én 14 százalékkal, kétéves csúcsra drágult a földgáz ára az NYMEX-en.) Sokkal prózaibb, de figyelemre méltó mozzanatok is befolyásolják az árupiacot: Londonban néhány csendes nap után ismét elkezdett drágulni az arany, mivel a nemesfém legnagyobb globális felhasználójának számító Indiában az ékszerészek elkezdték felhalmozni az aranyat a házasságkötések hagyományos hónapja, október közeledtével.
A Londoni Fémtőzsdén (LME) a nikkel ára csúcsközelbe jutott, csaknem 4 százalékkal drágult, mivel az LME készlete csupán fél napi keresletet fedező mennyiségre csökkent. Drágult a réz és a cink is. Az emelkedést csupán az amerikai gazdaság növekedésének lassulása miatti félelmek fékezték. A hét eleji hétéves árcsúcs után a robusta kávé irányadó, novemberi ellenértéke az Euronext.liffe londoni határidős piacon profitrealizálás hatására több mint 4 százalékkal esett. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.