Úgy tűnik, nem sokat nyomtak a latban a vezető politikusok szinte menetrend szerinti kirohanásai, vagy a bankvezetők önmérsékletről szóló korábbi ígéretei. A Goldman Sachs például alig két hete közölte: összesen 11,4 milliárd dollárt különített a jutalmak és bérek kifizetésére.
A közfelháborodás miatt megváltozott nyilvános hangütésnek nyoma sincs a pénzintézetek tárgyaló termeiben. Ott a tőkepiaci helyzet enyhülését követően még mindig ugyanaz a rövid távú hasznot kereső, felelőtlenül kockáztató szellemiség térté vissza, amely sokak szerint az egész pénzügyi válság kirobbantásának főkolomposa – mutat rá az FAZ.
Miközben Nagy-Britanniában és számos országban is meredeken nő a munkanélküliség, a válság egyik fő epicentrumában, Londonban éppen ezzel ellentétes folyamat figyelhető meg. A Morgan McKinley tanácsadó cég becslése szerint csak májusban 20 százalékkal nőtt a meghirdetett állások száma a brit fővárosban működő bankoknál.
A City-ben máris új mozaikszót találtak ki a pénzintézetek reneszánszának megjelölésére: BAB, vagyis „Bonuses Are Back” (visszatértek a jutalmak). A kódolt rövidítés jól tükrözi, hogy a régi gyakorlat újraéledése ellenére a korábbi felhőtlenséggel szemben legalább minimálisan feszélyezik az iparágban dolgozókat a válság társadalmi következményei. Már csak azért is, mert a pillanatnyi fellélegzés ellenére is komoly bizonytalanság van a levegőben, például amiatt, hogy a tömegesen munkanélkülivé váló emberek bedőlő hitelei újabb csapást jelenthetnek a pénzintézetekre nézve is. És arra is biztos sokan emlékeznek még, hogy a válság okozta taglóütés következtében a City 350 ezer pénzügyi munkahelyéből 60 ezer szűnt meg.
Ez az újfajta „visszafogottság” azonban általában kimerül abban, hogy öltöny helyett lazább ruházatban járnak dolgozni, illetve hogy az eddigi Porsche Turbo helyett „csak” egy kevésbé irritáló BMW-t vásárolnak az előkelő londoni negyedekben működő autószalonokban.