BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az arany váltaná a dollárt

Egy amerikai szövetségi állam lépése újra az aranyfedezeti rendszerre irányította a figyelmet

Egyenesen új árfolyamrendszerről beszélnek szakértők annak kapcsán, hogy az Egyesült Államok egyik szövetségi állama hivatalos fizetőeszközzé tette az aranyat. Újra felelevenedett az aranyfedezeti rendszer, sőt, egy világvaluta létrehozásának gondolata is. Kína is vonzódik a nemesfémekhez, ez szintén a dollár pozícióját fenyegeti.

Utah államban úgy döntött a helyi kormányzat, hogy a gazdasági tranzakciókban az arany és az ezüst is elfogadható fizetőeszköz. Ezt a szövetségi állam törvénybe is foglalta, amelynek értelmében a fizetőeszköz funkció olyan kártyás ügyletekre is kiterjed, amelyekben a nemesfémek jelentik a fedezetet.

Az amerikai dollár mögött 1971-ig állt aranyfedezet, azaz szabadon átváltható volt a jegybanknál a pénz nemesfémre. A dollár világvaluta-szerepe azonban addigra olyan erőssé vált, hogy értékállóságát az aranyfedezet nélkül sem kérdőjelezték meg, ezt jelzi, hogy ma is a legfontosabb tartalékvalutának számít. A pénzügyi világ globalizációjával azonban még így sem biztos, hogy lépést tud tartani.

Erre reflektálva javasolja Robert Mundell Nobel-díjas közgazdász az euródollár bevezetését mint megoldást. Hosszabb távon pedig egy a világ valamennyi országára kiterjedő valuta létrehozását látja a legjobb megoldásnak az euró megalkotásában is részt vevő tudós, aki az új világpénznek az „intor” nevet adná. A közös árfolyamrendszeren mind az Egyesült Államok, mind Európa csak nyerhet – fejtette ki egy kazahsztáni konferencián a Népszabadság tudósítása szerint.

Az eurózóna perifériájának válsága, Görögország, Írország és Portugália példája azonban a világpénz gondolata ellen dolgozik. Még egy ilyen, viszonylag homogén gazdasági, illetve politikai térségben sem nevezhető az elmúlt év történéseinek fényében egyértelmű sikernek a pénzügyi integráció.

Utah állam mostani döntésével egy közel nyolcvanéves, Franklin D. Roosevelt elnök által hozott döntést írt felül azzal, hogy az aranyat visszahozta közvetlen fizetőeszközként. A helyi nemesfémtrezorok máris dörzsölik a markukat a jelentősnek ígérkező piacbővülés láttán. A Utah Gold and Silver Depository kidolgozott egy olyan fizetési konstrukciót, amelyben az ügyfelük egy hagyományos bankkártya segítségével fizethet a kereskedelemben a náluk tartalékolt nemesfémkészletének terhére.

Az aranystandardrendszer, azaz a deviza aranyfedezetének gondolata nem csak az USA szövetségi államában vált népszerűbbé. Egy esetleges világpénz fedezeteként is szóba került a sárga fém, ezzel megakadályozható lenne annak elértéktelenedése. Nemrég Robert Zoellick, a Világbank elnöke is úgy nyilatkozott, az aranystandardrendszer újbóli felállítása megoldást hozhatna a világgazdaság problé-máira. Egy olyan újragondolt pénzrendszert képzel el, amelyben a dolláron, az eurón, a jenen, a fonton és a jüanon kívül az arany is meghatározó szerepet játszana, oly módon, hogy egyfajta referenciaértéket jelentene a piaci szereplők inflációs, deflációs és árfolyam-várakozásaira nézve.

Bár a világpénz bevezetése még igen távoli célkitűzés, és egyelőre utópiaként hat, a válság tapasztalatai felgyorsíthatják a folyamatot. Ez ellen dolgozik viszont, hogy a pénzügyi intézmények iránti bizalom jócskán megkopott az elmúlt években, mivel sem előre jelezni, sem lényegesen enyhíteni nem voltak képesek a bekövetkezett pénzügyi összeomlást.

Eközben Kína egyre több olyan lépést tesz, amely mind egy irányba mutat: ne a dollár legyen a meghatározó tartalék eszköze. Valószínűleg az aranyfedezeti rendszer egyik leglelkesebb támogatója lenne a világ jelenleg második legnagyobb gazdasága.

Készülődő aranyláz Kínában

A tőzsdén kereskedhető aranyalap (arany-ETF) bevezetésén gondolkodik a hetekben indult hongkongi árubörze vezetése. Az új konstrukcióval a hasonló amerikai konstrukciónak, a GLD-alapnak állítana vetélytársat az ázsiai pénzügyi központ.

Kína már most is a világ egyik vezető aranybefektetőjének számít, és kereslete a nemesfém iránt folyamatosan növekszik – számolt be a Bloomberg hírügynökség. Azért áll némi nehézség a pénzpiaci újítás útjában, ismerte el Wang Zhe, a tőzsde elnöke, ugyanis jelenleg csak a jegybanknak van felhatalmazása az aranykészletek kezelésére.

Kína már most is a világ egyik vezető aranybefektetőjének számít, és kereslete a nemesfém iránt folyamatosan növekszik – számolt be a Bloomberg hírügynökség. Azért áll némi nehézség a pénzpiaci újítás útjában, ismerte el Wang Zhe, a tőzsde elnöke, ugyanis jelenleg csak a jegybanknak van felhatalmazása az aranykészletek kezelésére.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.