Az amerikai kormányzat pénteken elkezdi küldeni a leveleket a kereskedelmi partnereknek, amelyekben tudatja velük, hogy mekkora vámok terhelik majd az Egyesült Államokba irányuló exportjukat. Ez egyértelmű változás ahhoz képest, hogy Donald Trump korábban kereskedelmi megállapodásokat ígért gyakorlatilag az egész világgal.
Az amerikai elnök újságíróknak elmondta, hogy egyszerre 10-12 országnak küldik el levelet, ahogyan ígérte, és július 9-re, amikor lejár a kölcsönös vámok felfüggesztésének határideje, valószínűleg mindenki megkapja a magáét.
A levelek a Bloomberg tudósítása szerint
„talán 60 vagy 70 százalékos vámoktól kezdve 10 és 20 százalékosakat” tartalmaznak.
A portál emlékeztetett, hogy a felső határ magasabb, mint amit Trump április elején, a „felszabadulás napja” alkalmából említett, és amelyek 10 és 50 százalék között mozogtak.
Az elnök arról nem beszélt, hogy mely országokra vonatkoznak majd a vámok, és arról sem, hogy bizonyos termékekre magasabbak lesznek-e. Azt azonban közölte, hogy a vámokat az országok „augusztus 1-jén kezdik fizetni”. „A pénz érkezni fog az Egyesült Államokba augusztus 1-jén” – jelentette ki.
A legmagasabb vámtarifák meghaladják a Trump által korábban említett maximumot (50 százalék).
EU – 20 → 50 százalék
India – 26 százalék
Japán – 24 százalék
Thaiföld – 36 százalék
Madagaszkár – 47 százalék
Lesotho – 50 százalék
Trump régóta fenyegetett azzal, hogy egyoldalúan szabja meg a vámokat azoknak az országoknak, amelyekkel nem sikerül határidőre megállapodni. A Reuters tudósítása szerint azonban most Trump is elismerte, hogy ez lehetetlen vállalkozás volt.
Több mint 170 országról van szó, és hány megállapodást lehet kötni? Azok sokkal bonyolultabbak
– fogalmazott. Úgy véli, „egypárat” még sikerül tető alá hozni, miután a héten már megszületett a megegyezés Vietnámmal.
Hozzátette azonban, hogy szívesebben kihagyja a részletekbe menő tárgyalásokat, és inkább tudatja az egyes országokkal a rájuk vonatkozó tarifákat. A kereskedelmi tárgyalások valóban nehezek, és gyakran évekig tart, mire a feleknek sikerül egyezségre jutni minden részletkérdésben a vámoktól kezdve a nem vám jellegű korlátozásokig.
Trump vezető tanácsadói áprilisban még azt ígérték, hogy 90 nap alatt 90 megállapodást kötnek majd, de az ambiciózus célt a kereskedelmi szakértők már akkor is szkeptikusan fogadták.
Scott Bessent pénzügyminiszter korábban azt nyilatkozta a Bloomberg televíziónak, hogy valószínűleg mintegy száz országra vonatkoznak majd 10 százalékos kölcsönös vámok, és azt jósolta, hogy a július 9-i határidő előtt, amikor a vámtarifák meredeken emelkedhetnek, a kereskedelmi megállapodások „tömegét” jelentik be.
Ha száz országra vetnek ki ilyen mértékű tarifát,
az kevesebb, mint amennyit a Trump-kormányzat eredetileg elképzelt.
Az eredeti kölcsönös vámtarifalistán 123 joghatóság szerepelt ilyen szinttel – többnyire kis országok, valamint néhány terület, például a lakatlan ausztrál Heard- és McDonald-szigetek.
A tárgyalásokon részt vevő főbb kereskedelmi partnereket sokkal magasabb vámtételek sújtották, többek között az Európai Uniót 20, majd 50, Indiát 26, Japánt pedig 24 százalékos vámmal. Más, a Trump-kormányzattal kereskedelmi tárgyalásokba nem bocsátkozó országok még magasabb kölcsönös vámokkal szembesülnek, többek között
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.