BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éleződik a kereskedelmi háború – Kína brutális vámokat vet ki az EU italaira

Kína 34,9 százalékos dömpingellenes vámot vezet be az EU-ból származó szeszes italokra, köztük a brandyre. A vámok július 5-től hatályosak és öt évig érvényesek. Közben lecsúszott a Peking–Brüsszel-csúcstalálkozó egyik napja is, ami tovább mélyíti az ellentétet.

A kínai kereskedelmi minisztérium közleménye szerint mentesülnek a vámok alól azok a cégek, amelyekkel sikerült megegyezni a termékek árában. A vámok és az árvállalások bevezetésének időtartama öt év.

elhidegülés, Kínai vámellenőrzés alá vont európai italok – a vámháború új fejezete
Peking vámokat vet ki az európai brandyre – folytatódik az elhidegülés / Fotó: Shutterstock

Közben 

fokozódik a feszültség Brüsszel és Peking között, a kínai kormány lemondta az uniós vezetőkkel való csúcstalálkozó második napját

– közölték a Bloomberg forrásai.

Eredetileg az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és az Európai Tanács elnöke, Antonio Costa tervezett találkozni Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Li Csiang miniszterelnökkel július 24-én Pekingben, majd július 25-én a közép-kínai Hofejben tartottak volna üzleti csúcstalálkozót. A találkozó most csak egynapos lesz Pekingben.

Az a tény, hogy lemondták az utazás második napját, ami az üzleti része volt, sokatmondó

– véli Gerard DiPippo, a RAND Kínai Kutatóközpont igazgatóhelyettese. „Ez annak a jele, hogy inkább a stratégiai kérdésekhez ragaszkodnak, és kevésbé foglalkoznak a gazdasági oldallal.”

Nem ma kezdődött

A Brüsszel és Peking közötti kapcsolatokat az ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspont mellett a kínai iparpolitika miatt régóta fennálló nézeteltérések is feszültebbé tették. Az csupán az utolsó lépés volt, hogy Kína nemrégiben bevezetett, a ritkaföldfémekre vonatkozó exportkorlátozásai súlyosan érintették az európai ipart. A két fél már korábban lemondott egy digitális fórumot. Ez a gazdasági találkozó képezte volna a vezetők csúcstalálkozójának alapját.

És az utolsó csepp

Az eddigi legutolsó lépés pedig Brüsszelből jött. Kaja Kallas, az unió diplomáciai főképviselője találkozott Vang Ji külügyminiszterrel. 
A kereskedelemmel kapcsolatban a főképviselő hangsúlyozta annak fontosságát, hogy konkrét megoldásokat találjanak a gazdasági kapcsolatok egyensúlyának helyreállítására, az egyenlő versenyfeltételek megteremtésére és a piaci hozzáférés kölcsönös javítására. Felszólította Kínát arra is, hogy vessen véget torzító gyakorlatainak, beleértve a ritkaföldfémek exportjára vonatkozó korlátozásokat, amelyek jelentős kockázatot jelentenek az európai vállalatokra nézve, és veszélyeztetik a globális ellátási láncok megbízhatóságát.

Ukrajnával kapcsolatban a főképviselő kiemelte, hogy a kínai vállalatok oroszországi illegális háborúhoz nyújtott támogatása komoly veszélyt jelent az európai biztonságra. Felszólította Kínát, hogy azonnal szüntesse meg az oroszok támogatását, és segítse elő a tűzszünetet, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezete Alapokmányának teljes tiszteletben tartásán alapuló, igazságos és tartós békét Ukrajnában.
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.