A NASDAQ felülteljesítése egyértelműen az IT-cégek vártnál jobb gyorsjelentéseinek köszönhető. A héten a szektor vállalatai sorra mutatták be második negyedéves számaikat, s szinte egytől egyig kellemes meglepetést okoztak a befektetőknek. Kedden a vártnál jobb eredményről számolt be a Yahoo és az Intel is, s bár előbbi cég komoly gondokkal küzd, utóbbi pedig kilátásain rontott, a befektetők kedvét ez sem tudta elrontani, mindkét cég részvényei masszív erősödést mutattak a hét hátralévő részében. Tulajdonképpen ugyanez mondható el az IBM-ről is, amely majd 4 százalékot erősödött a szerdai gyorsjelentést követően, míg az Ebay ezt is felülmúlta: a kurzus közel 10 százalékos ugrással reagált a nyereség duplázódására.
Ráadásul a jó hírek sorozata – már ami a gyorsjelentéseket illeti – a hét utolsó kereskedési napjain sem szakadt meg. Csütörtökön tőzsdezárás után a Microsoft ugyan története első veszteséges negyedévéről adott számot, a hiányt azonban egy hatalmas leírás okozta, s mivel az egyszeri tételek nélkül a cég nyeresége majd ötödével haladta volna meg a várakozásokat, s a prognosztizált csökkenéssel szemben a tavalyinál is magasabb volt, csalódást okozó számokról itt sem beszélhetünk. Ahogy a Google esetében sem: bár a világ legnagyobb internetes keresőjét működtető cég bevételei egy hajszállal elmaradtak az elemzői konszenzustól, adózott eredmény soron a Motorolát tavaly megvásárló csoport is a várt fölött teljesített.
A befektetői hangulat érzékenységét ugyanakkor jól mutatja, hogy az újabb kedvező céges híreket egyetlen európai válsággal kapcsolatos pletyka annulálni tudta, aminek eredményeként az amerikai indexek pénteken ismét lefelé vették az irányt. Mindez azt jelzi, hogy a vállalati eredmények nyomán – ahogy azt sokan hónapok óta vizionálják – akár valóban kibontakozhatna a techszektor vezetésével egy bikapiac, amíg azonban a befektetők nem érzik úgy, hogy az európai helyzet kedvező irányba indul el, tartós erősödésre reális esély nem igazán mutatkozik.
A technológiai cégek tőzsdéje már korábban jelezte, hogy kártalanítja az érintett vállalatokat, eredetileg azonban arról volt szó, hogy ezt a tranzakciós díjak csökkentésével teszik meg, s a kárpótlás 40 millió dollárra rúghat. A legfrissebb hírek szerint azonban a cech a hét hete közölt összegnél 22 millióval magasabb lehet, s a NASDAQ készpénzben fizethet a partnereknek. Szakértők szerint ráadásul nem kizárt, hogy a most közölt összeg még mindig nem a végleges, a korábbi hírek szerint ugyanis a börzét csak a svájci UBS 350 millió dollárra perelheti.
A technológiai cégek tőzsdéje már korábban jelezte, hogy kártalanítja az érintett vállalatokat, eredetileg azonban arról volt szó, hogy ezt a tranzakciós díjak csökkentésével teszik meg, s a kárpótlás 40 millió dollárra rúghat. A legfrissebb hírek szerint azonban a cech a hét hete közölt összegnél 22 millióval magasabb lehet, s a NASDAQ készpénzben fizethet a partnereknek. Szakértők szerint ráadásul nem kizárt, hogy a most közölt összeg még mindig nem a végleges, a korábbi hírek szerint ugyanis a börzét csak a svájci UBS 350 millió dollárra perelheti.-->