Az már biztosnak tűnik, hogy a hitelezők nem kapják vissza a kötvényekbe fektetett teljes vagyonukat, az E-Star ugyanis tegnap a tőzsde honlapján közölte, a cég igazgatósága a négy kibocsátott kötvénysorozat névérték alatti visszavásárlásáról határozott. A visszavásárláshoz egy eddig meg nem nevezett külső finanszírozó biztosít majd kölcsönt, a tranzakciót pedig a Budapesti Értéktőzsdén keresztül kívánja az energetikai cég lebonyolítani. A társaság a tegnap délelőtt kiadott közzétételben azt ígéri, hogy október 17-ig ad részletes tájékoztatást arról, pontosan milyen feltételekkel vásárolja vissza a hitelpapírokat.
A KBC Equitas szerint a bejelentés mindenképp pozitív fordulatot jelenthet az elmúlt hónapok kilátástalan finanszírozási próbálkozásait követően. Kérdések azonban továbbra is vannak. Nem tudni, milyen feltételekkel kapja meg az E-Star a mentőövet, és az is kérdéses, a kötvényesek belemennek-e a névérték alatti visszavásárlásba. Az E-Star azonban a KBC szerint vélhetően próbál majd olyan feltételeket biztosítani, amivel a kötvényesek kedvezőbb helyzetbe kerülnek egy ilyen visszavásárlással, mint amibe egy esetleges csődesemény kapcsán kerülnének.
Az E-Star az elmúlt hetekben több helyről is hozzájutott már pénzhez, ezeket az összegeket azonban eddig a kötvényesek kifizetésére nem használhatta fel. Augusztusban például a lengyel Bank Zachodni WBK-val kötött hitelszerződés alapján lehívtak 36 millió zlotyt, ebből azonban a lengyelországi beruházásokra is kellett költenie, és a Magyarországon felhalmozott beszállítói tartozásokat is ki kellett egyenlítenie a cégnek, a nem fizető önkormányzati ügyfelei miatt ugyanis az E-Star maga is adósságokat halmozott.
Ennek köszönhető az is, hogy a társaságnak el kellett adnia a győri ipari parkban szolgáltató RESZ Kft.-t. A cégért 2,8 milliárd forintot kapott a tőzsdén jegyzett energetikai cég, ebből 2,5 milliót a tranzakció lezárásakor, a maradék 300 milliót pedig részletekben fizeti majd meg számára a vevő. A pénz azonban a banki és beszállítói tartozások kiegyenlítésére kellett, így ezt az összeget sem lehetett a most októberi kötvények kifizetésére felhasználni. Szintén nem kaphatnak pénzt a kötvényesek a sárospataki önkormányzattól, amely a hét végén végül megegyezett az E-Starral. A város vállalta, hogy a jövő év végéig kifizet az elmaradt fűtésszámlákból 268 millió forintnyit, az E-Star berendezéseit pedig hitelből nem egészen 528 millió forintért megvásárolja. A befolyó pénzösszegből azonban az E-Star a Raiffeisen Bankkal szemben fennálló tartozását tervezi csökkenteni.