BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét felmondott Soós Csaba

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A vezérigazgatói posztot már másodszor hagyta ott Soós Csaba. Felmondása után a padlóra került az E-Star részvények árfolyama a tőzsdén, pedig Soós döntésére lehetett számítani, a lapuknak nemrég adott interjújában is utalt rá

Soós Csaba rendes felmondással kezdeményezte az E-Starnál fennálló, vezérigazgatói tisztség ellátására irányuló munkaviszonyának megszüntetését – derül ki a tőzsde honlapjára hétfőn késő este felrakott tájékoztatásból. Ezzel persze Soós Csaba nem került ki teljes egészében a cég vezetőségéből, hiszen az igazgatóságnak továbbra is ő az elnöke. Tegnap nyitás után az E-Star árfolyama csaknem a napon belül megengedett limitig esett annak ellenére is, hogy a szakember döntése valójában egyáltalán nem volt váratlan. A lapuknak néhány nappal ezelőtt adott exkluzív interjúban Soós már közölte: a csődegyezség megkötésével az E-Star restrukturálásával kapcsolatos vezérigazgatói feladatát elvégzettnek tekinti, és a vezérigazgatói tisztségéről napokon belül le fog mondani. Az operatív vezetésből való visszavonulásával párhuzamosan viszont a korábbi időkhöz képest sokkal aktívabb igazgatósági tagságra készülök, mivel rendkívül fontos a számára hogy az E-Star újra növekedési pályára kerüljön.

Soós Csaba már nem először vonult vissza az operatív vezetésből. 2010 elején is lemondott a vezérigazgatói tisztségről, és csak elnökként folytatta a munkát az E-Starnál, a vezérigazgatói posztra akkor kinevezett Kassai Ákos viszont két év múlva közös megegyezéssel távozott a társaságtól, amelynek operatív vezetését ismét Soós Csaba vette át. Akkor a cég már komoly reorganizációra szorult, így sem sikerült azonban elkerülnie a csődöt. A cégnek a decemberben elindított csődeljárás idején több mint 18 milliárd forintnyi tartozása volt a kötvényesekkel és más hitelezőkkel szemben, akikkel végül több fordulós tárgyalássorozatot követően sikerült megegyeznie.

A hitelezők által elfogadott ajánlat szerint a tartozásokat részvényre konvertálja a cég, minden 366 forintnyi követelés után egy darab részvényt kapnak a hitelezők. Az ehhez szükséges 500 millió forint értékű tőkeemelésről márciusban döntöttek a részvényesek. Az egyezség részeként a hitelezők a saját képviselőiket ültethették be az E-Star igazgatóságába és felügyelőbizottságába is, erről április végén szavazott a társaság közgyűlése. Egyebek mellett az Allianz Alapkezelő és az Államadósság Kezelő Központ szakemberei is ott ülhetnek a cég felügyelő- és audit bizottságában 2014 végéig.

A részvénykibocsátással történő tőkeemelés után az E-Star mostani tulajdonosi szerkezete is átalakulhat. Soós Csaba részesedése a Budapesti Értéktőzsde honlapja szerint jelenleg 24,34 százalékos az alternatív energetikai cégben, ez a szakember nyilatkozata szerint 10-12 százalékosra csökkenhet. Komoly részesedést szerezhetnek viszont a társaságban azok az intézményi befektetők, akik korábban sokat vásároltak a cég kötvényeiből, és a tavaly év végén meghirdetett kötvény-visszavásárlási programba nem mentek bele, hanem megtartották a hitelpapírokat a csődtárgyalás végéig.

Most sincs mérleg

Tavaly is csak hosszú vajúdás után sikerült az E-Starnak közzétennie a 2011-es évről szóló beszámolóját, mivel a könyvvizsgáló elutasította, hogy záradékot adjon a jelentésekhez. Végül az idén januárban jelent meg a beszámoló, amelyhez a könyvvizsgáló ellenvéleményt csatolt.

Az éves beszámoló tárgyalására most sem volt lehetőség a közgyűlésen, mivel bár a lengyel és román kapcsolt vállalkozásai egyedi beszámolóinak lezárása és auditja megtörtént, a cégcsoport magyar vállalatainál a főkönyvek véglegesítésére a folyamatban lévő csődeljárása miatt nem kerülhetett sor.

Az éves beszámoló tárgyalására most sem volt lehetőség a közgyűlésen, mivel bár a lengyel és román kapcsolt vállalkozásai egyedi beszámolóinak lezárása és auditja megtörtént, a cégcsoport magyar vállalatainál a főkönyvek véglegesítésére a folyamatban lévő csődeljárása miatt nem kerülhetett sor.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.