Vegyes eredmények a hazai tőzsdén
A DAX a rövidtávú indikátorok alapján ma már újra emelkedhet, ugyanakkor a hosszabbtávú indikátorok túlvettséget mutatnak, amely óvatosságra int bennünket a reggeli jó hangulat ellenére is.
A magyar piacon ma két nagyágyú jelentett: a MOL és az OTP. Az előbbi a várakozásoknál gyengébb eredményt tett közzé a finomítói üzletág gyenge teljesítménye és a nagyobb üzletágak közötti veszteség, illetve a magasabb központi költségek miatt. Ez nem az az eredmény, amire izgalomba jövünk, legalábbis vevőként. Az OTP eredménye már annál izgalmasabb. Egyrészt, meg tudta tartani a nettó kamat marzsát a csökkenő kamatkörnyezet ellenére, s még az üzleti aktivitását is növelni tudta. Ugyanakkor romlott a kétes kintlévőség, és a költség-bevétel arány is magasabban alakult, mint egy évvel korábban, s az oroszországi profit is lefeleződött. Vagyis vegyes eredmény a nagy áremelkedés után. Ez az álmoskönyvek szerint nem túl jó jel. A MOL is emelkedett az elmúlt napokban, amit nem igazán hálált meg a negyedéves eredményében. Így enyhe csökkenést várunk a mai napon annak ellenére, hogy a nemzetközi piacokon pozitív lehet a hangulat.
USA:
- Nem volt túl izgalmas a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, egész nap oldalaztak az indexek és végül vegyes teljesítménnyel zárták a napot (Dow -0,18 százalék, Nasdaq 0,07 százalék, S&P500 0,02 százalék).
- A pozitív oldalon a Pfizer (2,1 százalék) és a JP Morgan (1,4 százalék) emelkedett ki a Dow kosár tagjai közül, a negatív oldalon pedig az Alcoa (-1,8 százalék) vezette az esést.
- Folytatódik a rally a Tesla piacán, tegnap további 14,4 százalékot emelkedett az árfolyam, továbbra is a jó gyorsjelentés hajtja a papírt. Április eleje óta már több mint duplájára emelkedett az árfolyam.
- A várt csökkenés helyett 0,1 százalékkal nőtt áprilisban a kiskereskedelmi forgalom a tengerentúlon.
Európa:
- Az európai piacok is vegyes teljesítményt mutattak, végül nulla környékén zárták a napot (FTSE100 0,11 százalék, DAX 0 százalék, CAC40 -0,22 százalék).
- A tegnapi aukción 1,92 százalékra emelkedett a 3 éves olasz kötvények hozama. 3,5 milliárd euró értékben adtak el papírokat.
- Ciprus megkapta a mentőcsomag első részletét, ami kétmilliárd euró, június 30-ig pedig további egymilliárd eurót kaphat a szigetország.
- Délelőtt 11 órakor ipari termelési adatok, és gazdasági hangulat index lát napvilágot az eurózónából.
Olaj, arany:
- Az arany lendülete kifulladni látszik, az április közepi mélyrepülés után próbált talpra állni az árfolyam, aminek eredményeként az elmúlt néhány hetet egy lassan emelkedő árfolyam jellemzett, azonban most ez az időszak véget érni látszik, ami az árfolyam csökkenésében is megnyilvánul. Ma reggel 1438,9 dolláron kereskedtek az arannyal.
- Három napnyi lejtmenet után a holnap megjelenő olajkészlet adatok előtt ma reggel kissé emelkedni tudott az olaj árfolyama, ami ma reggel 95,52 dolláron áll.
Devizák:
- Tegnap elfogyott a forint ereje és a korábbi erősödő trend forintgyengülésbe csapott át. Az EUR/HUF árfolyam 292,55-ről 294,8-ra emelkedett és ezzel épphogy csak a 295-ös szint alatt tudtunk zárni. A gyengülés folytatódását korlátozhatja a már említett 295-ös szint.
- Minimális elmozdulást hozott csak az EUR/USD piacán a tegnapi nap. Az árfolyam a 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedik el, a kurzus 1,2960-ról 1,2975-re emelkedett.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,12 százalékot, a Hang Seng 0,12 százalékot, a Shanghai index 1,25 százalékot csökkent. Fontosabb makro adatok hiányában hangulatalapú kereskedést tapasztalhattunk Ázsiában. A jen árfolyama kissé visszakorrigált a dollárral szemben.
Határidős piacok: Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A MOL 133,2 milliárd forint tiszta EBITDA nyereségről adott számot, míg a tiszta működési eredmény 62 milliárd forint lett, ami alatta van az elemzői várakozásoknak (149,3 és 68,1 milliárd forint). A gyenge eredmény fő oka a vártnál magasabb szegmensek közötti átadás (-10,4 milliárd forint) és a központi költség (-11,5 milliárd forint), míg a szegmensek közül a feldolgozás-kereskedelem okozott negatív meglepetést 33,8 milliárd forint tiszta EBITDA nyereségével. A termelés 106,1 milliárd forint EBITDA nyeresége kismértékben jobb, mint amit a piac várt. A MOL eredménye kismértékben elmaradt a várttól főleg a magas szegmensek közötti átadás és a feldolgozás kereskedelem gyenge számai miatt. A környezet továbbra is gyenge: a kereslet 4 százalékkal esett Magyarországon, 12 százalékkal Horvátországban. Az eredmény nem fogja mozgatni a részvényt. A piac elsősorban Irakra, a magyar politikára és az olajipari környezet változására figyel.
- Az OTP eredménye jóval jobb lett az Erste előrejelzésénél, melynek oka elsősorban az értékpapírokon elért nyereség miatt a vártnál 18 százalékkal magasabb nem kamatjellegű bevétel, valamint a csökkenő céltartalékolás. Az eredmény egyéb tételei megegyeztek az általunk várttal. A nettó kamatbevétel alakulásában szerepet játszott az orosz és az ukrán operáció, illetve a hazai jelzáloghitel állomány negyedéves szintű csökkenése. Éves szinten 6 százalékkal csökkent a céltartalékolás, a nem teljesítő hitelek aránya 19,9 százalék volt, a fedezettség 80,3 százalék. A külföldi leányok nyeresége több mint duplájára emelkedett negyedéves összehasonlításban.
- Ma tőzsdezárás után teszi közzé II. negyedéves eredményét az Egis.
- A MOL közzétette osztalékfizetési hirdetményét. A kifizetés június 6-án kezdődik, osztalékszelvénnyel május 27-én forog utoljára a papír. Az egy részvényre jutó osztalék várhatóan 461 lesz, de a pontos összeget legkésőbb május 27-ig teszi közzé a cég.
- Csányi Sándor egy rádióinterjúban tegnap arról beszélt, hogy az OTP két hazai bankot szeretne megvenni. Mindkettőre ajánlatott tettek, az egyikkel már a tárgyalások utolsó fázisában tartanak. Csányi szerint az egyeztetések 3-4 hónapon belül zárulhatnak le.


