Csend honol a forintpiacon, Jenet Yallen Fed-elnök keddi és szerdai jelzése a várhatóan korábban induló kamatemelésekre sem hatott negatívan a hazai fizetőeszközre. Leginkább a hazai események befolyásolhatják az árfolyamot, elsősorban a devizahitelek átváltásával kapcsolatos kommunikáció. Jövő héten az MNB várhatóan ismét 10 bázisponttal vágja a kamatot, de az alelnökök szerint már nagyon közel a lazítási ciklus vége. Az ÁKK ma 12 hónapos diszkontkincstárjegyet hirdet az aukción, csökkentett, 40 milliárd forint mennyiségben. A másodpiacon 2,06%-on forognak e papírok.
Nemzetközi helyzetkép:
A dollár folytatta az elmúlt napokban megkezdett erősödését, az EUR/USD devizapár 1,353-ig csökkent a tegnapi kereskedésben. Jenet Yallen szavai itt továbbra is éreztették hatásukat, ám a részvénypiacokra már nem volt negatív hatással a kedvező gyorsjelentések miatt. Jó hangulatban telt a tegnapi kereskedés a tengerentúli tőzsdéken, a Dow Jones index ismét új történelmi rekordot állított be (Dow 0,45%, Nasdaq 0,22%, S&P500 0,44%). Az európai indexek kiváló teljesítménye mögött a vártnál jobb kínai GDP adat álhatott, ugyanis a legnagyobb emelkedést felmutató papírok között acélipari cégek és autógyártók is szerepeltek, melyek számára az ázsiai piac létfontosságú. A brit FTSE index 1,11%-kal, a német DAX index 1,44%-kal, míg a francia CAC árfolyama 1,48%-kal került feljebb a kereskedés során. A WTI kőolaj ma reggel 101,5 dollárra ugrott annak a hírnek köszönhetően, mely szerint 2,75 millió hordónál is nagyobb mértékben eshetett az USA nyersolaj készlete. Az amerikai finomító szektor ugyanis rekordmagasságú, 93,5%-os kapacitáskihasználtsági mutatót ért el a múlt héten, ami azt jelenti, hogy jelentősen nőtt a szektor nyersolajigénye. Az arany 1.305 dollárra ugrott, elsősorban a Kína felől érkező vételi megbízásoknak és a palládium 13 éves csúcsának köszönhetően. Az utóbbi erősödésének oka, hogy Oroszország ellen ismételt szankciókon gondolkodik az USA és az EU, mivel egyre több jel mutatja azt, hogy az ukrán lázadókat Moszkva pénzeli. A Nikkei 0,1%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot esett, annak ellenére, hogy a nyitásban még kismértékű pluszok voltak láthatóak. Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a vezető indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a negatív tartományban voltak.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Számos makroadatot publikálnak ma az Egyesült Államokban, a szokásos friss segélykérelmek mellett a kiadott építési engedélyek és megkezdett lakásépítések júniusi száma jelenik meg, de a Philadelphiai Fed index is nyilvánosságra kerül. A mai nap legfontosabb makroadata azonban az euróövezeti inflációs adat lesz, az előzetesnek megfelelően 0,5%-os fogyasztói árindexre számít a piac. E szám nagyban befolyásolhatja az Európai Központi Bank monetáris politikáját, így komoly piaci hatása lehet.
Az Európai Unió újabb szankciók bevezetését helyezte kilátásba Oroszországgal szemben. Az Európai Beruházási Bank pénzösszegeket tarthat vissza, továbbá felfüggeszthetnek számos kétoldalú, regionális együttműködési megállapodást is. Az ukrán-orosz helyzetre tekintettel Barack Obama amerikai elnök is újra felszólalt. Az EU-val szemben itt már cégnevek is felmerültek, úgy mint a Rosneft és a Gazprom, melyek nem szerezhetnek új forrásokat az amerikai tőkepiacról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.