BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elmaradt a várakozásoktól a második körös TLTRO program

Csütörtökön a nemzetközi hangulat elromlott, aminek következtében a forint egészen 308-ig gyengült az euróval szemben. A 308-as küszöböt átmenetileg át is lépte az EUR/HUF árfolyama. Abban az esetben, ha a befektetői hangulat tovább romlana, a forint gyengülése folytatódhat az euróval szemben és akár 310-ig is elszaladhat. Ennek a pályának a 200 napos mozgóátlag (308,6) állíthat akadályt, ami jelentős eladói nyomás esetén csak lassítja a leértékelődés ütemét - olvasható az Erste elemzésében.

Rendben zajlott az ÁKK csütörtöki államkötvény aukciója. A meghirdetett három papírból (2018/B, 2020/B és 2028/A) sikeresen bocsátott ki az államadósság kezelő, azonban azt meg kell jegyezni, hogy a 15 éves kötvény esetében a meghirdetett 12 milliárd helyett csupán 9 milliárd forint értékben adott el az ÁKK. Az év végéhez közeledve várhatóan csökkenni fog a kereskedési aktivitás a piacokon. A másodlagos piacon jegyzett hozamok esetében azt mondhatjuk, hogy a DKJ-k esetében lehettünk tanúi enyhe hozamcsökkenésnek, míg a hosszabb kötvények változatlan szinteken zárták a csütörtöki napot.
 

Nemzetközi helyzetkép:

A TLTRO iránti alacsony kereslet az EURUSD árfolyamában is éreztette hatását, a kurzus enyhén emelkedett, azonban délutánra lefordult a devizapár és 1,239-ig esett vissza a jegyzés. Emelkedéssel indult a kereskedés a vezető tengerentúli börzéken, ám a nap második felében már elgyengültek az indexek, de még így is sikerült pluszban zárniuk a kereskedést (Dow 0,36%, Nasdaq 0,51%, S&P500 0,44%). Változatos képet mutattak az európai főbb részvényindexek: a DAX 1%-os plusza mellett, a CAC40 nem változott érdemben, míg a FTSE100 kis esést (-0,6%) könyvelt el. A 30 éves német államkötvények hozama most először csökkent 1,5% alá. A görög parlamenti szavazás miatti aggodalomban tovább esett a görög részvényindex, ami már értékének csaknem 1/3-át elveszítette idén. Alapvetően pozitív hangulat uralkodott az ázsiai piacokon: a Nikkei 0,7%-ot emelkedett, míg a Hang Seng és a Shanghai index egyaránt 0,1%-nál kisebb emelkedést tudott csak felmutatni.

A nemzetközi árupiacon a WTI olaj árfolyama folytatta az esést, ugyanis 59,3 dollárig süllyedt a nyersanyag árfolyama. Tegnap a kuvaiti árcsökkentés riasztotta meg a piacot, amely az elemzők szerint annak a jele, hogy valódi árháború van az OPEC tagjai között. Az arany ára 1,220 dollárra süllyedt, főleg az erősebb dollárnak köszönhetően. A tegnapi erős amerikai adatok is a részvények felé fordították inkább a befektetőket.

Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:

Az EKB célzott hosszú távú refinanszírozási programjában (TLTRO) a bankok mindössze 130 milliárd eurónyi forrást igényeltek, ami elmaradt a jellemző 170-200 milliárd euró közötti várakozástól. Az alacsony kereslet feltehetően annak köszönhető, hogy az európai bankok hitelezetési aktivitása továbbra is gyenge, ez pedig így nem segít a gazdaság fellendítésében. Ugyanakkor a gyenge kereslet felveti annak lehetőségét, hogy a korábban már emlegetett államkötvények vásárlását jelenti be a jegybank, ugyanis az EKB már korábban bejelentette, hogy a korábbi csúcsig, a mostani szintről nagyjából 1000 milliárd euróval tervezi növelni a jegybanki mérlegfőösszeg nagyságát, és ha nem a TLTRO-n keresztül, akkor más eszközökön keresztül valósítja ezt meg.

Az orosz jegybank 100 bázisponttal 10,5%-ra emelte az alapkamat nagyságát, ezzel azonban nem sikerült megállítani a rubel további gyengülését.

A tengerentúlon a kiskereskedelmi forgalom nyolc hónapja nem látott mértékben emelkedett novemberben. Az előző havi felfelé korrigált 0,5% után 0,7%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom, ami felülmúlva a 0,4%-os várakozásokat. A friss munkanélküli segélykérők száma pedig a várt 297 ezres stagnálás helyett 3 ezer fővel csökkent a múlt héten. A friss adat három hetes mélypontnak felel meg.

A múlt héten publikált adatnak megfelelően 1,7%-kal nőtt az ipari termelés októberben az előző év azonos időszakához képest. A lassulás elsősorban feldolgozóiparon belül a járműgyártás bővülésének lendületvesztésének köszönhető, ugyanis a korábbi hónapok kétszámjegyű bővülése után októberben csupán 5,1%-kal nőtt a termelés volumene. Szintén mérséklődés (0,2%) figyelhető meg az élelmiszer, ital és dohánytermékek gyártásának esetében, ami elsősorban a külpiaci eladások csökkenésének köszönhető. Az ipari export októberben szintén csak kismértékben tudott nőni (0,4%). Összességében az ipari termelés az év első 10 hónapjában 7,8%-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Így a nyári kiemelkedő adatok után egyértelmű lassulást láthatunk az ipar esetében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.