A kínai intézkedés azokra a közbeszerzésekre vonatkozik, amelyek értéke meghaladja a 45 millió jüant (kb. 6,3 millió amerikai dollárt). A kínai Kereskedelmi Minisztérium külön közleményben pontosította: a Kínában EU-tőkével működő cégekre nem vonatkoznak a korlátozások.
A pekingi döntés visszavágás arra – írta a Bloomberg –, hogy az EU meg azt jelentette be: korlátozni fogja a kínai orvosieszköz-gyártók hozzáférését az 5 millió euró (5,7 millió dollár) feletti értékű közbeszerzési szerződésekhez.
Egy uniós tisztviselő szerint a szabályozás körülbelül az állami kiadások 60 százalékát, vagyis mintegy 150 milliárd eurót érint majd ezen a területen. A tervek szerint a sikeres pályázatokban legfeljebb 50 százalék lehet a kínai eredetű alkatrészek aránya. Az Európai Bizottság szerint Kína orvosieszköz-exportja az EU-ba több mint kétszeresére nőtt 2015 és 2023 között.
A hírügynökség úgy értesült, egyéb is fő Pekingben az európaiak számára: Kína egy kétnaposra tervezett EU–Kína csúcstalálkozót egy napra rövidítene. Emellett Peking pénteken dömpingellenes vámokat vezetett be az európai brandyre, bár a döntés nem érinti a nagyobb konyakgyártókat, akik elfogadták a minimáláras megállapodást.
Ez válasz volt az EU korábbi, 2024-es döntésére, amely szerint akár 45 százalékos vámot is kivetnek a Kínában gyártott elektromos járművekre. Pont a franciák – akik a konyakot illetően könnyítést kaptak – szombaton újabb vámokat sürgettek kiróni a kínai árukra.
Pedig már felbukkantak olyan spekulációk is az elmúlt napokban, hogy az EU és Kína valamiképp összefog az amerikai vámexpanzió ellen. Ehelyett most annak a valószínűsége nőtt meg, hogy körbevándorolnak a pofonok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.