A blue chipek közül már csak a Richter osztalékjavaslata volt kérdéses, pénteken azonban megérkezett a bejelentés: részvényenként 100 forint a tervezett kifizetés a 2018-as nyereség terhére. Az utóbbi egy hónapban a Richter-részvények 500 forinttal lettek olcsóbbak, pénteken azonban felülteljesítők voltak, élénk forgalom mellett 3,3 százalékkal 5295 forintra drágultak. A társaság április 24-re hívta össze az évi rendes közgyűlését. A szokásos napirendi pontok mellett a meghívóban szerepel a gyógyszergyártó százforintos, a részvények névértékével megegyező osztalékjavaslata. A pénteki záróárfolyam alapján 1,9 százalékos hozam adódik az osztalékon.
Közgyűlési jóváhagyás esetén és a bevezetett részvényszám alapján 18,6 milliárd forint osztalékot fizethet a Richter a tavalyi, 31,2 milliárd forintos adózott eredményéből. A csaknem 60 százalékos kifizetési ráta magasnak számít a társaság korábbi évekre jellemző, 25 százalékos arányához képest. A különbség oka a 2017-es év után egy tavalyi, újabb nagy összegű mérlegcsökkentő tételben, a méhmióma gyógyítására szolgáló Esmya készítmény értékvesztésében keresendő. Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója már az éves eredménybeszámoló közzétételekor úgy nyilatkozott a Világgazdaságnak, hogy a tavalyihoz hasonlóan újra az értékvesztés nélkül számolt eredményből kalkulálva tesz javaslatot az igazgatóságnak az osztalék mértékére. Az ismert korlátozások és az egyesült államokbeli piaci bevezetés bizonytalansága miatt a nőgyógyászati szer amerikai és európai jogaihoz kapcsolódó mérleg szerinti értékből 2018 utolsó negyedéves eredményének terhére 24,3 milliárd forint értékvesztést számolt el a Richter. E tétel nélkül a negyedév 7,9 milliárd forint nettó profittal zárult volna, ehelyett 16,4 milliárd forint veszteséget könyveltek el.
Ellentétben a kivételnek számító tavalyi gyakorlattal – amikor a 2017-es év 8,88 milliárd forintos adózott profitot hozott, de ennél nagyobb összeget, 12,67 milliárd forintot (részvényenként 68 forintot) fordítottak osztalékra –, a Richternek most nem kell az osztalékfizetéshez az eredménytartalékhoz nyúlnia.
A Richter-részvények 25,25 százaléka az államé, a tulajdonosi jogokat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) gyakorolja. A javasolt osztalékból az állam részesedése 4,7 milliárd forint lehet. Az összeg magasabb annál, mint amennyi a tavaly nyáron elfogadott, 2019. évi költségvetési törvényben szerepel a Richtertől elvárt osztalékbevétel tételsoron: a büdzsé konzervatív módon csupán 3,15 milliárd forinttal számolt. Az MNV-nek egyébként nincs ráhatása az osztalék megállapítására. Az elmúlt években a Richter közgyűlésein a tulajdonosok rendre megszavazták az igazgatóság osztalékjavaslatát. A részvényenként 100 forintra tervezett visszaosztás kisebb meglepetést okozhatott a piacon, tekintve, hogy a Bloomberg elemzői konszenzusában 95 forint volt a várakozás.
Pakett helyett pénzt kaphat a Corvinus
Az eredeti tervek szerint a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány tulajdonába került volna a Richter- és a Mol-részvények 10-10 százaléka, ezt az állami részvénypakettből kapta volna meg a Közgáz alapítványa az egyetemi oktatás finanszírozására. De egy nemrég benyújtott módosító javaslat szerint, amelyről az Mfor.hu hírportál számolt be, mégsem lesz szó tulajdonjog-átruházásról, hanem a részvények az alapítvány úgynevezett bizalmi vagyonkezelésébe kerülnek. Ez a jogi forma, amely az angolszász trust megfelelője, nemrég épült be a magyar jogrendbe. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.