BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra emelte az osztalékot a Mol

142,5 forint a teljes osztalék mértéke részvényenként, ez 4,3 százalékos hozamnak felel meg, ami a régiós mezőnyben is figyelemre méltó. A gyorsan emelkedő osztalék az állami bevételeket is növeli.

A Mol várhatóan részvényenként 142,5 forint osztalékot fizet majd a 2018-as eredmények után. Az igazgatóság azt javasolja az április 11-i közgyűlésnek, hogy az alaposztalékot a tavalyi 85 forintról emelje 95 forintra, ez 11,8 százalékos növekedés éves alapon. A tavalyihoz hasonlóan most is fizet majd rendkívüli osztalékot a hazai olajtársaság, ami ezúttal is az alaposztalék 50 százaléka. A 2018-as erős szabad készpénzállományból fizetendő 47,5 forinttal lehet hozzávetőleg 142,5 forint a teljes osztalék mértéke. Az igazgatóság indoklásában a 2018-as eredményre, az erős mérlegre, a jövőbeli befektetési tervekre, valamint a makrokörnyezet esetleges változásaiból adódó bizonytalanságokra utalt. Az igazgatóság így összesen 107,28 milliárd forint osztalék kifizetésére tesz javaslatot, figyelembe véve a saját részvények fordulónapi várható darabszámát. A Mol csütörtöki 3328 forintos záró árfolyamával számolva ez 4,3 százalékos osztalékhozamot jelent. A javaslat a piaci várakozásokat is meghaladta, a Reuters konszenzusa 119 forintra számított részvényenként.

Az emelkedő osztalék az állam bevételeit is növeli, a Szerencsejáték Zrt. mellett az integrált olajszolgáltató az egyik fő befizető. A 2018-as üzleti év után a Moltól az állam nem kalkulált rendkívüli osztalékkal, így a központi költségvetésben tervezett 13,32 milliárd forintot jóval túlteljesítette az olajvállalat. A becslést idén is konzervatívan végezték, ugyanúgy 75 forintos részvényenkénti bevétellel számolva. A tavalyi indoklás szerint a 21,65 százalékban tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek (a teljes állami tulajdonrész 25,24 százalék) nincs ráhatása az osztalék mértékére, mivel az osztalékot nem csupán a társaság teljesítménye, de a piaci környezet is nagyban befolyásolja, a Mol alapszabálya szerint a szavazati jog 10 százalékban korlátozva is van.

Ha a régiós mezőnyben nézünk körül, érdemes az ötéves átlaghozamot figyelni. Ebben az összehasonlításban a Mol a mezőny felső harmadában áll, pedig a hozam az elmúlt két évben kezdett szignifikánsan emelkedni. A már kifizetett osztalékok ötéves átlagát figyelve csak az OMV és az OMV Petrom előzi meg a magyar társaságot, 3,9 és 4,4 százalékos hozammal, a PKN 2,9 százalékot, a Lotos 0,6 százalékot, a már akvirált Unipetrol 1,1 százalékot juttatott vissza a befektetőknek átlagosan.

Az osztalékinformációkat tartalmazó igazgatósági dokumentumban egyben javasolták, hogy Csányi Sándort, Anthony Radevet, Martonyi Jánost és Talal Al Awfit válasszák meg öt évre az igazgatóság tagjának. Az igazgatóság javaslatot tett Pandurics Anett felügyelőbizottsági, valamint auditbizottsági tagnak való megválasztására is, öt év időtartamra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.