Pénz- és tőkepiac

A jövő héttől döntenek az osztalékokról

Mind a négy blue chip ebben a hónapban megtartja az évi rendes közgyűlését. Idén az osztalékdöntés mellett egyéb sztorik is érkeznek a részvényesi találkozókról.

Jövő hétfőn az ANY Biztonsági Nyomda részvényesi találkozójával kezdetét veszi az idei évi rendes közgyűlések sora. A társaság – ahogy tette a korábbi években is – a teljes előző évi nettó profitját visszaosztja a tulajdonosainak.

Az igazgatóság javaslata 79 forint részvényenként, a cég a saját részesedésére eső nyereségét is megosztja a többi részvényessel, így az összeg 81 forint lehet, csakúgy, mint 2018-ban. A nyomdacég osztalékán elérhető hozam így megközelíti a 6 százalékot. Másnap tart közgyűlést a Magyar Telekom. A telekommunikációs társaság részvényenként 25 forintos, a pénteki árfolyammal számolva 5,4 százalékos hozammal felérő osztalékot fizet, annak ellenére, hogy a rendelkezésére álló készpénzállományt tekintve ezt többen keveslik.

Az utóbbi évek gyakorlata alapján 6 százalék feletti éves hasznot lehet majd realizálni az ÉMÁSZ és az Elmű osztalékain, a két áramszolgáltató azonban egyelőre nem tette közzé második féléves jelentését és az osztalékra vonatkozó javaslatát. Hasonlóan várniuk kell a befektetőknek a Budapesti Ingatlan (BIF) éves jelentésére és az osztalékajánlatra. A szabályozott ingatlanbefektetési társaság várhatóan a nettó profitja 90 százalékát visszaosztja a tulajdonosoknak, és minden bizonnyal így tesz a másik SZIT is: a Graphisoft Park részvényesei április 29-én hozhatnak erről döntést. Érdekesség, hogy ritka az ütközés a közgyűlési naptárban, de a két SZIT ugyanazon a napon tartja az évi rendes találkozóját. Az OTP Bank részvényesi összejövetelén nem elsősorban a 219 forintos a kérdés, hanem az alapszabály tervezett módosítása, amely lehetővé teszi az elnöki és a vezérigazgatói posztok szétválasztását.

Az eddig közzétett osztalékjavaslatok alapján a Duna House részvényein 6 százalékos osztalékhozam érhető el. Más formában ugyan, de arányaiban még többet juttat részvényeseinek a CIG Pannónia: a terv az, hogy alaptőke-leszállítást hajtanak végre, ennek nyomán részvényenként közel 32 forinthoz jutna minden Pannónia-tulajdonos. A módszerrel az osztalékhoz képest több pénz juttatható a részvényeseknek, hiszen a kifizetés fedezeteként nemcsak a tavalyi eredmény és az eredménytartalék, hanem a tőketartalék is felhasználható. A Mol újra fizet rendkívüli osztalékot, sőt az alapösszegen is emelt a cég, így részvényenként 142,5 forint jut az olajtársaság tulajdonosainak a tavalyi nyereségből.

A hónap utolsó hetében tartja évi rendes közgyűlését az Opus és a Konzum, ebben a formában vélhetően utoljára. Fontos ugyanis a két cég április 8-i rendkívüli közgyűlése: a vállalatok tulajdonosai szavaznak a Konzum Opusba való beolvadásáról és annak időbeli ütemezéséről. Tavaly fizetett osztalékot a 2017-es nyeresége után (de javaslatot még nem tett) a BIF, az Elmű, az ÉMÁSZ, az Alteo, a Kulcs-Soft és a Forrás.

osztalék
Ezek is érdekelhetik