Pénz- és tőkepiac

A rendkívüli közgyűlés dönt

Tisztán jelzálogbankként működhet tovább októbertől a Takarék Jelzálogbank, ha a részvényesek a nyár végére összehívott közgyűlésen rábólintanak a Takarék Kereskedelmi Bank többségi tulajdonrészének eladására.

Rendkívüli közgyűlést hívott össze augusztus 27-re a Takarék Jelzálogbank Nyrt., ahol a részvényesek a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. 51 százalékos tulajdonrészének eladásáról dönthetnek, a vevő a Takarék csoport központi bankja, az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (MTB Zrt.) lehet. Az MTB Zrt. múlt heti közgyűlésén határozott arról, hogy vételi ajánlatot tesz a Takarék Jelzálogbanknak a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt.-ben (TKB) meglévő, 51 százalékos tulajdonrészének megvásárlására. A csoport központi bankja a TKB 8,21 százalékát birtokolja, ez a tranzakcióval csaknem 60 százalékra emelkedne. A részvénypakett további 40,79 százalékos tulajdonosa a Magyar Posta.

A bankcsoporton belüli tranzakció a pénzügyi csoport tavaly novem­berben elfogadott ötéves pénzügyi stratégiájának része, amely szerint október végéig országos lefedettségű kereskedelmi bankot hoznak létre. A konszolidációs folyamat első lépéseként idén május elsején a Mohácsi Takarék Bank Zrt., a Pannon Takarék Bank Zrt. és a B3 Takarék Szövetkezet egyesülésével létrejött a Takarékbank Zrt., amely ezzel egyidejűleg átvette az MTB hitel- és betétállományait is. Az integráció részeként a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. 11 további regionális szövetkezeti hitelintézettel együtt október 31-ig beolvad a Takarékbankba, amely innentől kezdve országos lefedettségű, univerzális kereskedelmi bankként működne tovább.

Az átszervezés során a csaknem 544 milliárd forint mérlegfőösszegű TKB többségi részvénypakettje az MTB-hez kerülne a Takarék Jelzálogbanktól, amely a tranzakció októberi lezárását követően tisztán jelzálogbankként működne tovább, azaz kizárólag jelzáloglevél-kibocsátói és -refinanszírozói tevékenységet végez majd az itthoni bankok jelzáloghitel-refinanszírozójaként. A portfóliótisztítás több éve elkezdődött, a jelzálogbank ennek során fokozatosan átadta kiegészítő tevékenységeit az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Banknak, tavaly pedig a jelzálog-hitelezési tevékenységét vette át a Takarék Kereskedelmi Bank. A Takarék Jelzálogbank a hazai jelzáloghitel-refinanszírozási piac második legnagyobb szereplője, refinanszírozási hitelállománya 2018 végére 25 százalékkal 169,3 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A pénzintézet menedzsmentje idén is az előző évhez hasonlóan dinamikus, 25 százalék körüli növekedéssel számol. A bank mérlegfőösszege a múlt év végére mintegy 10 százalékkal 333,3 milliárd forintra emelkedett, ehhez 6,6 milliárd forint konszolidált nyereség társult a 2017-es 8,2 milliárd forintos veszteséggel szemben.

A nyár végi rendkívüli közgyűlésen a fő napirendi pont mellett igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok visszahívásáról és új vezető tisztségviselők megválasztásáról is dönthetnek a pénzintézet részvényesei. A Takarék Jelzálogbank 664 forinton, 0,6 százalékos csökkenéssel zárt pénteken, és január óta is csupán kevesebb mint 1 százalékkal csökkent a papírok árazása. A pénzintézet részvényei egy év alatt 12 százalékkal kerültek feljebb.

Takarékbank rendkívüli közgyűlés jelzáloghitelezés integráció Takarék Jelzálogbank
Ezek is érdekelhetik