BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb Mol-osztalék juthat az államnak

Jócskán visszavették Mol-osztalékvárakozásaikat az elemzők. Ha beigazolódik a konszenzus, a költségvetésbe is kevesebb folyhat be, igazán rosszul viszont a Corvinus egyetemet fenntartó alapítvány járhat.

Ellentétben az utóbbi két év gyakorlatával, az idén aligha teljesül a magyar államnak a Mol–Richter-párostól remélt és a költségvetésben is szereplő, csaknem 13 milliárd forintos osztalékbevételi terve. A kellemetlen meglepetést ezúttal a Mol szállíthatja. A Mol-pakett tavaly és azelőtt rengeteget fialt az államnak, az idén viszont kevés esély mutatkozik a büdzsében előirányzott 110 forintos részvényenkénti Mol-osztalék teljesülésére: a piaci konszenzus ennek csupán a felével kalkulál.

Jelentősen csökkenhet a Mol 2019-es eredménye után beérkező osztalék a 2018-ban kifizetett részvényenkénti 142,5 forinthoz képest – mondta a Világgazdaságnak Gyöngy-Kovács Nóra, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. Az elemzői várakozások (a Bloomberg konszenzusában részvényenként 52 forint osztalék szerepel) drasztikus csökkentése mögött az áll, hogy 2019 első három negyedévében a Mol szabad cash flow-ja a tőkeberuházások magas szintje miatt 64 százalékkal maradt el a 2018-astól. A horvátországi finomítói felújítások, az azerbajdzsáni részesedésvásárlás és a magyarországi poliolüzem költségei vélhetően jelentősen növelik a Mol idei kiadásait is. Az Equilor elemzőjét nem lepné meg, ha az igazgatóság – tekintettel a cash flow visszaesésére – csupán 50-60 forintos részvényenkénti kifizetésre tenne javaslatot.

Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipariszektor-elemzője szerint a Mol alaposztaléka – hasonlóan a tavalyihoz – 95 forint lehet részvényenként. „Legjobb esetben az összeg felmehet 100 forintig” – fűzte hozzá lapunknak Pletser Tamás, aki az 52 forintos konszenzust irreálisan alacsonynak tartja, sőt még az alaposztalék csökkentésére is kevés esélyt lát. „Várhatóan egy hónapon belül megszületik a döntés, az összeg meghatározásában a szabad cash flow, a profitvárakozás, a befektetések finanszírozásának igénye mind szerepet játszik. Még a jelenlegi nyomott árfolyam mellett sem valószínű, hogy kifejezetten az osztalékért új vevők jelennének meg a részvény piacán – mondta Pletser Tamás –, különösen azért nem, mert a szektortársak részvényein magasabb, átlagosan 4-8 százalékos hozam realizálható. Ha kizárólag az osztalék szempontjából vizsgáljuk a Mol-részvényt, a jelen kilátások szerint felesleges túlzó várakozásokat meghatározni a fokozatos emelésre. Sok a kedvezőtlen külső környezeti hatás, a koronavírus miatt csökken az olajkereslet, magasak a felhalmozott finomítói készletek, általánosságban nyomottak az üzemanyag-finomítói marzsok, és kifejezetten rosszak a petrolkémiai árrések” – mondta az Erste szektorelemzője.

A 2020-as költségvetésben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) a 11,7 százalékos állami Mol-pakettre vetítve 10,5 milliárd forint osztalékbevétellel számolt. Ha a Bloomberg konszenzusa beigazolódik, akkor a költségvetés kevesebb mint a felére, 4,96 milliárd forintra számíthat a Moltól. A kiesés jobban fájhat a Corvinus egyetem alapítványának: a kezelésében lévő 81,9 millió Mol-papír után a büdzsében kalkuláltak szerint 9 milliárd feletti összeget remélhetett, a piaci várakozás szerint azonban lehet, hogy be kell érnie 4,3 milliárd forinttal. Tavaly épp fordított volt a helyzet, a Mol jócskán túlteljesítette a költségvetésben rögzített tervet, és a részvényenkénti 142,5 forintos kifizetésből 29,5 milliárd forint jutott az MNV és a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány párosának, holott alig több mint felét tervezték be.

Pontosabbnak tűnik a büdzsé becslése a Richter-osztalékra vonatkozóan. A gyógyszergyártóban az MNV befolyása 15,2 százalék, amely után 2,4 milliárd forint osztalékbevétel (részvényenként 86 forint) az előirányzat. A Molhoz hasonlóan még a Richter igazgatóságának az osztalékjavaslata sem ismert. A társaság tavalyi 49,3 milliárd forintos adózott eredménye 265 forintos részvényenkénti profitot (EPS) takar, ebből egy 86 forintos kifizetés 32,4 százalékos osztalékrátának felelne meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.