Egyre optimistábbak a Richtert követő elemzők, tegnap a lengyel PKO Bank szakértője emelt a magyar gyógyszergyártó részvényének célárfolyamán. Az eddigi 6650 forintos célt 7500-as váltotta, az új ajánlás pedig tartás helyett vétel. A kereskedési nap egyik sztárjaként a Richter-részvény az amerikai tőzsdék nyitásakor 3,2 százalékkal izmosodott. A PKO ajánlása egyébként az elemzői célárak középmezőnyébe tartozik, és további 10 százalékos felértékelődést jelez a gyógyszerpapírnak.
A Richter igazgatósága tegnap tartotta veszélyhelyzeti közgyűlését, valamennyi napirendi kérdést megszavazták és döntöttek a részvényenként 63 forint osztalék kifizetéséről is – tájékoztatta lapunkat a társaság. A hazai gyógyszergyártó idei első negyedévre vonatkozó beszámolója május 8-án, pénteken érkezik, az előjelek a gyógyszergyártási szegmens tavalyi forgalmának 21 százalékát kitevő orosz piac kivételével pozitívak.
A Richter tavalyi árbevétele Oroszországban – rubelben számolva – nagymértékben, 9,5 százalékkal visszaesett, forintosítva ez mínusz 5,9 százalék, s az első negyedévben nem lehet számítani arra, hogy forintban nézve szebben fest majd a kép. A Richternek az erős rubelárfolyam kedvez, az év első negyedében azonban az orosz fizetőeszköz sokat gyengült a forinttal szemben: tavaly október–decemberben egy rubel még 4,7–5 forintot ért, idén az első három hónapban azonban 4,1–4,7 között ingadozott a kurzus. Február 19. után, a részvénypiacok globális mélyrepülésével az orosz fizetőeszköz árfolyama összeomlott, a rubel-forint jegyzés napok alatt 20 százalékkal zakózott, a mélyponton 4 forintnál is kevesebbet ért egy rubel.
A forgalom rubelben mért visszaesését tavaly április 1-jei hatállyal a Richter egy 4 százalékos áremeléssel igyekezett kompenzálni, idén ennél nagyobb emelés lenne indokolt. A Kommerszant 10-15 százalékos gyógyszeráremelést vár, mert a rubel gyengülésével az országban működő külföldi gyártók (így a Richter is) rubelben elért bevétele kevesebbet ér dollárban, euróban vagy éppen forintban. Ezeknek a gyógyszergyártóknak az Oroszországba importált összetevőkért, hatóanyagokért többnyire dollárban kell fizetniük, bevételük pedig rubelben keletkezik.
A szabályozási környezet közben egyre szigorúbb, egyáltalán nem könnyű 10-15 százalékos áremelést végrehajtani, legalábbis nem minden termékkörben. Egy hónapja lépett hatályba az a törvény Oroszországban, amely felhatalmazza a kormányt a gyógyszerek nagy- és kiskereskedelmi árrésének maximálására. Ez az árszabályozás már nem csupán azokra az orvostechnikai eszközökre és gyógyszerekre vonatkozik, amelyek korábban felkerültek a létfontosságú termékek listájára
(és elsősorban a kórházi beszerzésekre voltak érvényesek), az árkontrollt szélesebb körre bővítették ki, a listán lévő gyógyszerek árát pedig 90 napra befagyasztották. Elemzők szerint a beavatkozás miatt egyes készítményeket az oroszországi gyártók egyszerűen kivonhatnak a piacról. Az állami kontroll alá került alapvető gyógyszerek árazásában minimális a mozgástér, a szabályozás legfeljebb 6 százalékos áremelést tesz lehetővé, így viszont az államilag szabályozott árnál 60-70 százalékkal is magasabb lehet a termelés költsége, például a paracetamol vagy az ibuprofen előállításakor – kalkulált a Moscow Times.
A hónap elején életbe lépett néhány könnyítés is, a recept nélkül kapható készítményeket online is értékesíthetik a patikahálózatok, és az orosz kormány vizsgálja, hogy a kört kiterjessze bizonyos vényköteles gyógyszerekre is. Hiány nem várható – tudatta az orosz gyógyszergyártók szövetsége. Márciusban, a koronapánik napjaiban 50 százalékkal nőtt egyes gyógyszerek forgalma az országban, majd a felhalmozások lecsengése és a kijárási korlátozások elrendelése után jócskán visszaesett a patikák forgalma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.