BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A brókerek megfúrták a londoni reformtervet

A londoni fémtőzsde (LME) kénytelen visszavonni az utóbbi két évtized legátfogóbb reformjavaslat-csomagját kilenc vezető brókercég felháborodott tiltakozása nyomán – írta tegnap a The Wall Street Journal. A tőzsde vezetése azért próbálta megújítani a börze működését, mert bár a City még mindig a globális fémkereskedelem első számú központja, a legtöbb ügyletet még mindig az itt kialakult árakhoz viszonyított prémium meghatározásával kötik, de már a sarkában vannak a sanghaji tőzsdék, valamint a New York-i Comex is. A cél az lett volna, hogy a forgalom felpörgetése érdekében nyissanak a fedezetialap-kezelők és a pénzügyi szféra egyéb szereplői felé. Ezért a fedezeti befizetések rendjére a Comexen alkalmazott szabályokat vezették volna be, meg akarták szüntetni a nyílt kikiáltásos üzletkötéseket, továbbá megemelték volna a telefonon kötött ügyletek díját is, hogy ezzel is az elektronikus platform felé tereljék a kereskedőket.

Míg a londoni fémtőzsde előírásai szerint ugyanis a fedezeti befizetéseket az ügyletek lejártakor kell elszámolni és rendezni, a Comexen például naponta kerül sor a kiegyenlítésekre. Az alapkezelők üdvözölték is a javaslatot, mert egyrészt azonosak lettek volna a szabályok a két nagy nyugati árutőzsdén, másfelől, ha a nyereség és a veszteség napi szinten jelentkezne, könnyebb lenne a keresztfinanszírozás is a tőzsdék között.

A kereskedők azonban heves ellenállást tanúsítottak a tervezett módosítással szemben, mivel azt követően nem tudnák meghitelezni a fémiparban működő kis és közepes méretű ügyfeleiket. Ha pedig ezek a cégek kiszorulnak a tőzsdéről, gyengülne a kereskedés kapcsolata a fizikai piaccal – állítják a brókercégek, amelyeknek az álláspontját egyebek között a Német Fémkereskedők Szövetsége is támogatja.

Hasonló tiltakozást váltott ki az az indítvány is, hogy végleg bezárnák a fémtőzsde legendás, kör alakú üzletkötő termét, ahol a brókerek a vörös bőrkanapékról bekiabálva vagy kézjelekkel kötik a kontraktusokat. Az üzletkötők attól félnek, hogy személyes találkozás híján nehezebben tudnának olyan összetettebb ügyleteket összehozni, amelyek védelmet nyújtanak például a bányavállalatok számára a kedvezőtlen árváltozásokkal szemben.

A hírek szerint az LME valószínűleg eltekint a fedezeti fizetések megreformálásától, a nyílt kereskedésnek pedig adnak még néhány év haladékot. Mindenesetre legfőbb ideje lenne már a fegyverszünetnek, hiszen egyes elemzők úgy vélik, most jött el a fémtőzsde ideje, mivel a kínai kereslet növekedése miatt a tandemben gyengülő részvény- és kötvénypiac valódi alternatívájává nőheti ki magát a következő időszakban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.