BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állampapírba és befektetési alapokba is öntik a pénzt, de csak az egyikkel kaszáltak a háztartások

Szeptemberben 361 milliárd forinttal gyarapodott a háztartások hazai értékpapírvagyona. Az állampapír- és a befektetési alapok népszerűségi csatája döntetlennel zárult, de az utóbbival 100 milliárdos hozamot tehettek zsebre a kisbefektetők.

Szeptemberben tovább gyarapította hazai értékpapírvagyonát a lakosság megtakarítással rendelkező része. A jegybank friss kimutatása szerint az ősz első hónapjában 361 milliárd forinttal nőtt a háztartások kezében lévő, hazai kibocsátású állampapírok, kötvények, befektetési jegyek és részvények összértéke.

befektetés, lakossági értékpapír, befektetési alapok, állampapír, Business,Calculating,Income,And,Return,On,Investment,,Stock,,Income,,Return,
Szeptemberben is kifizetődő befektetés volt az állampapír és a befektetési jegy / Fotó: Shutterstock

A hó végén már 26 670 milliárd forintot fialtattak ezekben az eszközökben a kisbefektetők, ami amellett, hogy újabb mindenkori rekordnak számít, egyúttal jeles mérföldkő. A lakosság vagyonának gyarapodása ugyanis ezzel már pontosan két éve, 2022 szeptembere óta töretlen.

Az újabb, közel másfél százalékos bővüléshez 241 milliárd forintot tettek hozzá maguk a megtakarítók, ekkora tételben vásárolva a különböző eszközökből. A meglévő befektetések havi átértékelődése pedig tekintélyes, 150 milliárd forint hozamot termelt számukra.

Fej fej mellett az állampapír és a befektetési alapok

A hónapról hónapra a két legnépszerűbb eszköztípusnak számító állampapír és a befektetési alapok csatája ezúttal döntetlennel végződött, legalábbis ami a szeptemberi értékesítést illeti. Mindkét eszköztípusból 127 milliárd forintnyit táraztak be a háztartások. Hozamok tekintetében viszont egyértelműen az utóbbiaknak áll a zászló, míg ugyanis az állampapírok átértékelődése mindössze 11,5 milliárd forinttal gazdagította a lakossági portfóliókat, addig az alapkezelők tevékenysége 103 milliárd forintot hozott a konyhára.

A lakosság állampapírvagyona 1 százalékkal 13 660 milliárd forint fölé nőtt, addig a befektetési alapokban lévő háztartási vagyon bő 2 százalékkal, 10 592 milliárd forintra hízott.

A lakosság egyéb, vállalati és banki kötvényekben további, majdnem 20 milliárd forintnyi összeget kötött le, ami az árváltozással együtt 3,6 százalékos emelkedést hozott a mintegy 655 milliárd forintos lakossági vagyont fialtató eszközkategóriában.

Amit a tőzsdén megkerestek, azt haza is vitték a kisbefektetők

A tőzsdézés is kifizetődött a kockázatvállalóbb kisbefektetőknek. A pesti tőzsde fő indexe, a BUX ugyanis 1,4 százalékot erősödött, a legforgalmasabb hazai papírok közül pedig az OTP, a Richter és a Magyar Telekom is egyaránt 2 százalékkal drágult. A négy blue chip közül csak a Mol maradt le 1 százalékos árfolyamcsökkenéssel.

A pesti parketten 32 milliárd forintnyi árfolyamnyereséget halmoztak fel a háztartások, amit teljes egészében ki is vettek onnan, a 33 milliárd forintos pénzkivonás miatt stagnált a magyar papírokban tartott vagyonelemük összértéke.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.