BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meddig maradhat még erős a dollár?

A dollár hosszabb távú kilátásai körül sokasodnak a kérdőjelek.

„Our currency, but your problem”, azaz „a mi valutánk, a ti problémátok” – feddte meg 1971-ben John Connally akkori amerikai pénzügyminiszter urópai kollégáit. Most, 2024-ben, legalábbis október óta egészen biztosan át tudják érezni e mondás súlyos jelentését azok, akik az elmúlt hónapokban a dollár gyengülésére fogadtak…

 

Szeptember végétől a zöldhasú jókora erősödésen van túl, nyomást helyezve nemcsak a feltörekvő, hanem a fejlett piaci devizákra is. Várakozásaink szerint 2025-ben is kitarthat a dollár ereje – például az euróval szemben –, középtávon azonban már több az ismeretlen változó, amelyek nem egyértelműen az amerikai devizát támogatják.

Hogyan tovább?

Jövő év első negyedében az amerikai fiskális és monetáris politikai mix várható pályája és az érkező Trump 2.0, valamint az európai és kínai gazdaság helyzete befolyásolhatja a dollár árfolyamát.

Az Egyesült Államok gazdasága az elmúlt időszakban felülmúlta az öreg kontinens teljesítményét. 

A Fed legfrissebb GDP-előrejelzése 3,3 százalékos évesített gazdasági növekedést becsül az idei negyedik negyedévre, ez egyelőre messze túlszárnyalja az elemzői konszenzust, ami 2,7 százalékon áll. Mindeközben az eurózónában 1 százalék a negyedik negyedéves elemzői várakozás, 2025 egészére pedig 1,1 százalék.

Ezzel szemben a tengerentúlon 1,9 százalékos növekedést várnak a következő évre – ez a növekedési többlet támogathatja továbbra is a dollárt, főleg, ha a vártnál is erősebb gazdasági növekedést hoz Donald Trump fiskális politikája, a dereguláció és az adócsökkentések kiterjesztése.

 

Kérdéses persze, hogy ezekből az ígéretekből melyek azok, amelyek ténylegesen megvalósulhatnak akár már 2025-ben, és melyek azok, amelyek csak a második ciklusa későbbi évei alatt élesedhetnek majd.

Mindeközben az euróövezetben (hangsúlyosan: Németországban és Franciaországban) a gyenge gazdasági növekedési kilátásokat tovább rontják a politikai bizonytalanságok, amelyek egy esetleges költségvetési stimulus elősegítését is akadályozzák. Kínában több fiskális és monetáris élénkítéssel próbálkoztak az év utolsó negyedében, kisebb-nagyobb sikerrel.

Kulcskérdés az infláció alakulása

Az EKB és a Fed politikája közötti divergencia is segített a dollárnak, jelenleg 2025-re az EKB kamatpályáján majdnem öt, a Fed esetében pedig háromnál is kevesebb kamatvágást áraznak. 

Ha azonban az Egyesült Államokban az infláció újra emelkedő pályára kerülne, ez az „olló” még nagyobbra nőhet, hiszen ez esetben a Fed szigorúbb monetáris politikát folytatna, ami szintén a dollár további erősödését hozhatja el.

Fontos megjegyezni, hogy közép- és hosszú távon már olyan változói lehetnek az árfolyamnak, melyeknek kimenetele korántsem egyértelmű. Az elmúlt időszakban valahogy feledésbe merültek az azt firtató kérdések, hogy az Egyesült Államokban meddig tartható fent ez a gazdasági növekedés és a fiskális lazaság. 

Egy esetleges recesszió rákényszerítheti a Fedet, hogy monetáris lazítással támogassa a gazdaságot, ami dollárgyengítő hatással járna. 

A hosszú távú adósság növekedése egyértelműen negatív faktor lehet a dollár szempontjából, azonban ameddig a dollár a globális number one devizatartalék, addig ez a kockázat nem tűnhet annyira aggasztónak.

Donald Trump az elnöki beiktatása utáni első intézkedéseivel megmozgathatja a dollár árfolyamát / Fotó: AFP

Bárhogy is alakul, néhány nappal karácsony előtt kijelenthetjük, 2024-ben nem volt érdemes a „dollárbikák” ellen fogadni. Ráadásul Trump januári visszatérése és egyelőre kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája még nagyobb volatilitást hozhat a devizapiacokra, ami pedig várhatóan még jobban megnehezíti majd azok dolgát, akik a dollár gyengülésére építenének pozíciókat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.