A kelet-közép-európai térség lízingpiacai számítanak a legígéretesebbnek az elkövetkező években az öreg kontinensen - mutat rá a Leaseurope. Hiszen bár az európai lízingügyletek oroszlánrészét - közel 70 százalékot - négy ország, Német-, Olasz-, Franciaország és Nagy-Britannia nyújtja, az elmúlt évben stagnálást, illetve zsugorodást voltak kénytelen elszenvedni. Egyedül a német és a francia lízingpiac tudta szinten tartani magát, az olasz társaságok - főként az ingatlanlízing drasztikus visszaesésének eredményeként - 16,8, az angolok 8 százalékos hanyatlást könyvelhettek el. Mindeközben a török, a szlovén, a magyar, illetve a görög lízingtársaságok 20-50 százalékos bővülésről számolhattak be. Ez egyrészt annak a számlájára írható, hogy a nyugat-európai cégek keletebbre vándorolnak, s ez magával hozza a lízing fejlődését, másfelől a nemzeti társaságok részéről is komoly modernizációs igény állt elő. Az összberuházáshoz viszonyítva a lízingfinanszírozás aránya Észtországban a legnagyobb a föderáció tagországai közül, mintegy 30 százalékos, ami több mint duplája az európai átlagnak (14,1 százalék). A legfontosabb lízingtárgynak egyébként Kelet-Közép-Európában a gépjárművek tekinthetők, míg ingatlanlízing alig-alig fordul elő. A gépipari lízing is gyerekcipőben jár a térség országaiban, jóllehet a szakemberek jelentős növekedési potenciált látnak benne.
Magyarország közel 2 százalékkal (4 milliárd euró) részesedik az európai lízingpiacból, ami nem csekély - jegyzi meg Nyerges László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára. Főként, ha hozzávesszük, hogy a kelet-közép-európai régió összességében 11 százalékos szeletet mondhat magáénak. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.