BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétéves csúcson Európa

A javuló növekedési várakozások miatt is keresettek a részvények

Kétéves csúcsra, 282,8 pontra emelkedett a Stoxx Europe 600 index, mivel a szakemberek arra számítanak, felgyorsul a gazdaság növekedése, és 2011-ben tovább emelkednek a tőzsdeindexek. „Az alacsony értékeltség, az eszközök átcsoportosítása a részvénypiacra, az erősebb gazdasági növekedés és infláció hajtja felfelé a részvényárfolyamokat” – írta a Bloomberg által idézett elemzésében Edmund Shing, a Barclays londoni részvénystratégája. A Stoxx Europe 600 ezen a héten mindennap emelkedett, tavaly pedig 8,6 százalékot szedett magára, mi-után a vállalati profitok nőni kezdtek, a Federal Reserve bejelentette 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási programját, az EU pedig kisegítette Görögországot és Írországot.

Az európai gazdaság jövőjével kapcsolatos várakozások egyre derűlátóbbak, különösen a német termelő cégek optimisták. A vezetői és fogyasztói bizalmi indexek az eurózónában a novemberi 105,1 pontról 106,2-re emelkedtek decemberben, ez 2007 októbere óta a legmagasabb érték. A német ipari megrendelések – főleg az euróövezeten kívüli keresletnek köszönhetően – a novemberi előrejelzés ötszörösével nőttek. A tengerentúli makroadatok is kedvezően hatottak az európai tőzsdékre, a javuló amerikai munkaerő-piaci statisztikákból ugyanis arra lehet következtetni, hogy gyorsul a gazdasági kilábalás – írja a Morningstar.

Ami a konkrét részvényeket illeti, jól szerepelt tegnap a BP, mivel az amerikai vizsgálóbizottság szerint nem csupán az olajtársaság hibájából következett be tavaly tavasszal a mexikói-öbölbeli kőolajszivárgás. Az ARM Holding árfolyama 2001 – vagyis nagyjából a dotkomválság – óta nem látott szintre emelkedett, miután a Microsoft megerősítette: a Windows operációs rendszer következő változatát a cég által gyártott chipekre tervezték. A Lagardere SCA és a ProSiebenSat.1 Media AG árfolyama pedig azért ugrott meg, mert a Goldman Sachs felminősítette a részvényeiket. A sörgyáraknak is jó napjuk volt: a Heineken és az Anheuser-Busch InBev is erős pluszba került a Citigroup frissen megjelent iparági elemzésének ismertetése után, amelyben vételre ajánlotta a Citi a cégek papírjait.

A derűs jelen ellenére kockázatokkal is érdemes számolni a részvénypiacok jövőjével kapcsolatban. A legnagyobb rizikót az idén az európai országok adósságproblémái jelentik – állítják a CNNMoney által megkérdezett szakértők. Amíg ez a bizonytalanság fennáll, a befektetők idegesek, a piac pedig volatilis marad – mondja Brian Gendreau, a Financial Network Investment piaci stratégája. Az adósságkrízis a többi, így az amerikai piacra is kihathat. Bár a 32 megkérdezett elemző egyetértett abban, hogy az S&P 500 index emelkedik az idén, harmaduk úgy véli, az európai fiskális problémák visszafoghatják a növekedést. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.