Március ötödikétől a Microsoft, a General Electric és a BMW részvényeivel lehet majd kereskedni a Budapesti Értéktőzsde frissen rajtoló szabadpiacán -- jelentette be Dunavölgyi Mária, a BÉT ügyvezető igazgatója.
Az MMTS rendszer keretein belül olyan, az OECD-országokban kibocsátott részvényekre lehet üzletet kötni, amelyeket egy külföldi, elismert értékpapírpiacra már bevezettek.
A BÉT-en ezek a részvények csak regisztrált, de nem bevezetett értékpapírokként forognak majd. Ennek megfelelően a szabadpiacon kötött üzletek nem minősülnek tőzsdei ügyletnek, hanem tulajdonképpeni OTC-kötésként a BÉT csak a kereskedési rendszerét bocsátja a piac rendelkezésére. Az elszámolást a német elszámolóházzal, a Clearsteammel együttműködve a Keler végzi, az elszámolási ciklus T+1 és T+7 nap között változhat, "alapértelmezett" értéke a nálunk is megszokott T+5 nap lesz. A szabadpiac nyitva tartása megegyezik a BÉT kereskedési idejével, a kereskedési információk, a bevezetett papírokra vonatkozó tudnivalók a tőzsde honlapján lesznek elérhetők, és ugyanitt az üzletkötések is nyomon követhetők lesznek, 15 perces késleltetéssel.
A szabadpiacon a kereskedők által regisztrált értékpapírokkal lehet kereskedni, az ügyletekben azok a szekciótagok vehetnek részt, akik a rendszer használatára keretszerződést kötöttek a tőzsdével. Feltehetőleg az első időkben a kereskedési tér nem lesz túlzsúfolt, mert a keretszerződést egyelőre csupán egy börzetag, a Német Befektetési Részvénytársaság írta alá.
A külföldi értékpapírok magyarországi kereskedésének egyik nagy előnye az, hogy a hazai befektetők akár országok vagy iparágak szerint is diverzifikálhatják portfóliójukat -- mondta el Michael Schmidt, a Német Befektetési Rt. elnök-vezérigazgatója.
Hozzátette: Németországban a magánbefektetések mintegy 20 százalékát teszik ki a külföldi értékpapírok. A szabadkereskedelmi rendszer másik előnye az lehet, hogy ezáltal átláthatóbbá válhat a tőzsdén kívüli részvénykereskedelem.
Az induló három részvény kiválasztásánál azok ismertségét, likviditását és hosszú távú árnövekedési lehetőségeit tartották szem előtt. A három cég piaci kapitalizációja Magyarország éves GDP-jének többszöröse, egynapi forgalma a fő tőzsdén eléri az éves magyar GDP egytizedét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.