BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ért az smsz-korszak

Több mint kétezren összesen 156 milliárd forintot mostak tisztára a stabilitás megtakarítási számlával. Mától még anonimabbá válik a piszkos pénz legalizálása a 10 százalékos adóteher mellett

Mától megszűnik a stabilitás megtakarítási számla (smsz). A szürke- és feketepénzek kifehérítésére kidolgozott konstrukciót 2014-ben vezették be, és a Blochamps Capital, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai szerint tavaly év végéig összesen 2141-en éltek a felkínált lehetőséggel. A számlát minimum 5 millió forinttal lehetett megnyitni, és kizárólag állampapírt lehet tartani rajta. Kilenc banknál lehetett smsz-szerződést kötni, ezeknél végül a valamivel több, mint kétezer ügyfél 155,6 milliárd forintot mosott tisztára. Ez a háztartásoknál lévő állampapír-állomány nagyjából 3,8 százaléka.

Ennél persze lényegesen több piszkos pénz lehet az országban, és külföldön is többet tarthatnak a magyarok. A szakértők úgy becsülik, külföldön 1000–2000 milliárd forint közötti ilyen megtakarítás parkolhat, Magyarországon belül pedig a szürkegazdaság méretét 6,5-7 ezermilliárd forintosra teszik. „A korábbi fehérítő konstrukcióknál nagyobb adóbevételű volt az smsz, de összességében bőven maradt benne ki nem használt potenciál, elsősorban a belföldi befizetések visszafogottsága miatt. A konstrukció csak akkor hozhatott volna tartós eredményt, ha a hazai számlanyitások befizetései minimum 70-80 százalékban domináltak volna az első 3-4 negyedévet követően” – mondja az eredményről Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezető igazgatója.

Az smsz népszerűsége egyébként évről évre nőtt. 2014-ben még csupán 610, egy évvel később már 721, tavaly pedig 810 számlát nyitottak. Abban az egyéves időtartamban különösen felpörgött a számlanyitások száma, amikor lehetővé tették, hogy már egy év után 10 százalékos adó mellett felvehessék az ügyfelek a pénzüket. 2015 közepe és 2016 közepe között emiatt 1065 számlát nyitottak, vagyis a kliensek fele ezekkel a feltételekkel mosta tisztára a pénzét, nagyjából 84,4 milliárd forintot. A többi ügyfélnek kamatadót kell fizetnie a megtakarítások után. Ha három éven belül veszik fel a pénzt, akkor a kamatadó kétszeresét vonják le a kifizetésből, ezt követően évről évre csökken a közteher. Három és négy év között a normál adó terheli a megtakarításokat, négy év után a normál adó felét kell befizetni, öt év után pedig adómentessé válik a pénz.

Az smsz eltűnésével persze nem szűnik meg a lehetőség arra, hogy bárki legalizálhassa feketén szerzett vagyonát. Az új szabályok szerint egy magánszemély a 2016. június 30-ig szerzett jövedelmét 10 százalék személyi jövedelemadó és a megszerzés évétől számított önellenőrzési pótlék befizetésével fehérítheti ki, ha a pénz az idén június 30-ig megérkezik egy, a NAV által megjelölt bankhoz. A bank az adót és az önellenőrzési pótlékot is befizeti, a számlát nyitó ügyfélről viszont nem ad ki adatot az adóhatóságnak. Az ügyfél kap ellenben egy igazolást a banktól arról, hogy a jövedelme legális, és minden adót megfizetett utána.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.