BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült: rendkívül agyafúrt módon befolyásolnak a videójátékok

Elriasztó eredménnyel zárult az a nemzetközi ellenőrzési akció, amelynek során 439 mobil- és online játékot vettek górcső alá. A vizsgálat megállapításai szerint a videójátékok szinte kivétel nélkül tartalmaztak manipulációs, pénzköltésre ösztönző elemeket.

Az átfogó vizsgálatot összefogó Nemzetközi Fogyasztóvédelmi Jogérvényesítési Hálózat (International Consumer Protection and Enforcement Network; ICPEN) egy több mint 80 tagból álló nemzetközi szervezet, amely platformot biztosít a fogyasztóvédelmi hatóságok közötti együttműködéshez és tapasztalatcseréhez, előmozdítva a határokon átnyúló fellépéseket a fogyasztók védelmében. Az éves tematikus ellenőrzés célja a fiatal fogyasztók számára különösen kockázatos digitális gyakorlatok feltárása volt a videójátékoknál – írta meg az Origo.

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság közleménye felhívja a figyelmet arra, hogy a március 31. és április 11. között az ICPEN által koordinált, éves, videójátékokra fókuszáló akció („sweep”) során, amelyben a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) is részt vett, összesen 439 mobil- és online játékot vizsgáltak meg a fogyasztóvédelmi hatóságok, különös figyelmet fordítva azokra a gyakorlatokra, amelyek tisztességtelen módon befolyásolják a játékosokat – kiemelten a kiskorúakat. 

Az eredmények szerint a videójáték-iparban széles körben alkalmazott modellek szinte kivétel nélkül tartalmaznak olyan elemeket, amelyek valódi pénzköltésre ösztönzik a felhasználókat.

Ilyenek például a sürgető taktikák, amelyek hamisan azt sugallják, hogy bizonyos tartalmak csak rövid ideig elérhetők.

A játékokban gyakran használt virtuális valuták jókora bevételi forrást jelentenek a fejlesztőknek, ugyanakkor átláthatatlanságuk hátrányos helyzetbe hozza a fogyasztókat.

Különösen aggasztó a zsákmánydobozok (loot boxok) használata, mivel ezek szerencsejáték-szerű elemeket tartalmazhatnak, növelve a játékfüggőség kialakulásának veszélyét, főként a gyermekek esetében.

EU-szankciók: az Xbox videójáték rákerült az új listára, az orosz LNG nem, pedig az ukrajnai gáztranzit leállítása "nem fájt" Brüsszelben Gamescom 2024 In Cologne
Függőséget okozhatnak egyes videójátékok / Fotó: NurPhoto via AFP

Jelenleg sem hazai, sem uniós szinten nincs olyan szabályozás, amely egységesen kezelné vagy tiltaná ezen elemek alkalmazását.

Több játékban a loot boxok elvileg megszerezhetők küldetések teljesítésével is, azonban ezek gyakran csupán gyenge karaktereket vagy jutalmakat tartalmaznak. A valódi előrelépéshez rendszerint fizetős loot boxok vásárlása szükséges. Egyes esetekben komplex, többszintű virtuális valutarendszer működik, amelyek csomagokban vásárolhatók meg, és az átváltási arányok átláthatatlansága nehezíti a pontos költéskövetést.

A sweep során azonosított, úgynevezett „sötét mintázatok” tovább erősítik a manipulációt. Ezek közé tartoznak 

  • a kéretlenül felugró, nehezen elutasítható vásárlási ajánlatok, 
  • a képernyőn megjelenő, időzített kedvezmények, 
  • valamint a naponta változó, újrainduló akciók. 

Egyes játékokban a fejlődés szándékos lassítása készteti a játékosokat a prémiumvaluta vásárlására, de ide sorolhatók az időkorlátos események is, amelyek napi belépésre ösztönöznek, félelmet keltve a lemaradástól. 

A nemzetközi vizsgálat további megállapításait is érdemes elolvasni, ezt ide kattintva teheti meg. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.