BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előrelépés a falusi turizmusban

A hazai falusi turizmus fejlesztésében jelentős előrelépést hozhat a SAPARD-program támogatási lehetősége. Az eddigi adatok szerint a mintegy 3200 kistérségi projekt közül közel 600 célja a falusi turizmus fejlesztése. A pályázati támogatásokhoz -- a korábbi tervektől eltérően -- várhatóan legkorábban 2002-ben lehet hozzájutni.

A hazai falusi turizmus fejlesztésében jelenthet előrelépést a SAPARD-program nyújtotta lehetőség, hiszen ennek célja -- egyebek mellett -- a falvak megújítása és fejlesztése, a vidéki hagyományok és tárgyi értékek ápolása és védelme, valamint az alternatív jövedelemszerzési lehetőségek biztosítása.
A hétéves program eredményeképpen szeretnék elérni, hogy a falvakban, tanyákon mintegy ezer vállalkozás alakuljon, illetve álljon át a falusi turizmusra, vendégfogadásra. Ezzel javulhat egyes térségekben a foglalkoztatás helyzete, növekedhetnek az érintett önkormányzatok bevételei, élénkülhet a helyi és regionális kereskedelem, s nem utolsósorban csökkenhet az elvándorlás az egyes -- ma még nehéz helyzetben lévő -- kistérségekből.
A turizmus területén helyi termékek és szolgáltatások fejlesztésére, a természeti és épített örökség megőrzését szolgáló célokra lehet pályázni. Ebben az esetben -- a tervek szerint -- a támogatás mértéke a beruházás költségének 50 százaléka lehet, ami azt jelenti, hogy egy-egy projekthez maximum 5 millió forint nyerhető el. A falufejlesztés és -felújítás témakörökben a beruházás 75 százalékáig, maximum 40 millió forintig lehet pályázni. Emellett lehetőség van e területen is szakképzési támogatás elnyerésére, illetve az új típusú ismereteket tartalmazó tananyagok kidolgozására. Ebben az esetben az elnyerhető támogatás összege az összköltség 75 százaléka, maximum 75 ezer forint lehet személyenként.
Az elmúlt időszakban már jelentős érdeklődés volt e lehetőség iránt, hiszen a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz eddig beérkezett adatok szerint a mintegy 3200 kistérségi programból majdnem 600-nak, az összes projekt 18 százalékának célja a falusi turizmus fejlesztése. A pályázati pénzekre azonban még várni kell, hiszen legkorábban 2002-ben lesz lehívható e keret. Az idei év feladata ugyanis a szükséges intézményrendszer akkreditációja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.