Napjainkban, amikor újfajta, azonnal továbbterjedő támadások jelennek meg az interneten, a szükséges óvatosság jelentős személyi, informatikai és képzési kiadásokkal jár a vállalatok számára. A legtöbb cégnél azonban azoknak, akik az informatikai biztonságért felelősek, más feladatuk is van, és idejük nagyobb részében nem a védelemmel foglalkoznak. A korlátozott erőforrású szervezetekre a védelem kezeléséből adódó felelősség ezért túlzott terheket ró. Számukra alternatívát jelent a hálózati védelem kezelésének és felügyeletének egy szolgáltatóhoz történő kihelyezése, amely fejlett technikával és a szakemberek által végzett, szakavatott elemzéssel kombinálva, költségkímélő módon tudja megerősíteni a vállalat védelmét. Olyan színvonalú technológiát és szaktudást biztosít, amellyel gyorsan lehet reagálni a valós veszélyekre.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hazai vállalatok nem szívesen bízzák külső szolgáltatóra az informatikai biztonsággal kapcsolatos feladatokat. Ez a bizalmatlanság általában tudatlanságból fakad, hiszen az ilyen szolgáltatásoknál adatok gyakorlatilag nem kerülnek ki, csak a vírusvédelmi rendszer, a tűzfal vagy a hálózati védelmi megoldás riasztásai - mondta el Konkoly Thege Szabolcs, a Symantec régiós vezetője.
A vállalatok többségénél - főleg a nagyobbaknál - már rendelkezésre áll az informatikai biztonsághoz szükséges technológia, megfelelő szakértő nélkül azonban - aki értelmezi a beérkező jelentéseket, és adott esetben cselekedni is tud - az eszköz önmagában nem jelent megoldást. A kiszervezés lehetősége ennél a pontnál válik érdekessé, hiszen meg kell fontolni, hogy melyik éri meg jobban: felvenni szakembert (ráadásul többet, hiszen a támadások a nap bármely pillanatában jöhetnek), vagy külső szolgáltatóra bízni a biztonsági események figyelésének és - szükség esetén - kezelésének feladatát. A Symantecnél például három műszakban nyújtják ezt a szolgáltatást, és nagy előnyt jelent, hogy távolról is végezhető - mondta el Konkoly Thege Szabolcs. Persze ez a modell csak akkor igazán működőképes, ha sikerül megoldani azt is, hogy a helyszínen, az adott gépnél is be tudjanak avatkozni. Ehhez helyi partnerek bevonására van szükség, de Magyarországon egyelőre nem igazán áll rendelkezésre az ehhez szükséges szakembergárda - véli a Symantec területi vezetője. Pedig ez a konstrukció igazán jó lehetőséget nyújthatna a rendszerintegrátoroknak, hiszen úgyis a szolgáltatások irányába kell elmozdulniuk, és a magas hozzáadott érték miatt a biztonsági terület még üzletileg is jó megoldást jelenthet.
Idővel egyre többen ismerik fel a távfelügyeleti modellben rejlő lehetőségeket, így új szolgáltatók megjelenése várható, s ez a verseny mellett a piac bővülését is magával hozhatja.
Magyarországon is vannak olyan cégek, amelyek külső szolgáltatóra bízzák a biztonsági események felügyeletét, de ezek általában nemzetközi vállalatok hazai érdekeltségei, és az anyacég üzletpolitikáját követik az ilyen megbízásoknál.
Nemzetközi szinten azonban nagyon nagy a piac, ennek megfelelően rendkívül éles a verseny a szolgáltatók között. Nem az a kérdés, hogy kell-e ez a megoldás, hanem az, hogy ki nyújtja a legjobb minőséget, legnagyobb biztonságot, kedvező áron. A nagy kereslet miatt a Symantec már csomagban kínálja ezt a szolgáltatást például a tűzfalmegoldást vásárló ügyfeleknek - tette hozzá Konkoly Thege Szabolcs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.