A parlament a napokban elfogadta a Pénzügyminisztérium egy hónappal ezelőtt nyilvánosságra került javaslatát az építési telkekre bevezetendő áfáról. A szakmai szövetségek hetek óta tartó tiltakozása ellenére - a tervezett módosítás legradikálisabb szcenáriójára mondtak igent, miszerint már 2004. január elsején bevezetik a módosítást, ráadásul a lehető legmagasabb, 25 százalékos áfaterhet kiróva a telkekre - emlékeztetett Gerő András, az Otthon Centrum vezetője.
Tapasztalat szerint az októberi bizonytalan időszak alatt még elmaradt a vásárlási láz, de amint kiderült, hogy mégis életbe lép a szigorítás, máris megugrott az érdeklődés. Nem túl nehéz megjósolni, hogy igazi év végi roham várható a lakáspiacon. Bár a tényleges vásárlásokban valóban nem volt látható jelentősebb élénkülés az amúgy erőteljesnek számító október folyamán, az érdeklődők száma azt mutatja, hogy a módosításnak már az elmúlt hónapban volt keresletnövelő hatása.
Az eddig kivárók a mostani módosítás hatására jobban mérlegelik majd az idei újlakás-vásárlást, hiszen a december 31-ig megkötött és a földhivatalnál érkeztetett szerződések esetén még marad az áfamentesség - mutatott rá a szakértő.
Gerő megerősítette az általános ingatlanpiaci vélekedést, miszerint az áfatörvény módosítása - a haszon csökkenése által - természetesen a lakásépítő cégeket is jelentősen érinti majd, s rossz esetben akár projektek teljes nyereségét is veszélyeztetheti. Az eddigi tendencia, miszerint az új projektek esetében a fejlesztések értékében minél magasabb telekhányadot érvényesítettek - leszorítva a csak a lakásokra érvényes áfateher mértékét -, vélhetően megfordul majd. Mostantól a telekhányad csökkentésével próbálják majd meg a lehetőségekhez képest nagyobb nyereséget elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.