Közvetlenül azután távozott Dunai Zoltán a Ganz Transelektro Közlekedési Rt. (GTK) éléről, hogy a svájci Stadler Bussnang és a GTK szeptember elején joghatályosan is megnyerte a MÁV motorvonattenderét. A bankvilágból és több vasúti gyártótól is kapott menedzseri állásajánlatokat. Mindezeket szorította a háttérbe az a felkérés, amely a Stadler tulajdonosától, Peter Spuhlertől érkezett október elején: hozzanak létre közösen egy magyarországi Stadler-céget, s azt Dunai Zoltán vezesse. A vezérigazgatóból lett ügyvezető igazgató nem tagadja: a svájci ajánlat elfogadásában alapvetően a szakmai hiúsága döntött.
Ezzel persze jókora kockázatot is vállalt. A Stadler Trains Magyarország Kft.-t a nulláról indulva kell felfejlesztenie. Bár még van rá egy éve, hogy eleget tegyen azoknak a vonatkarbantartási kötelezettségeknek, amelyeket a Stadler vállalt a vonatszállítási szerződésében, de nem is ez a fő feladata. Anyacége keletre tolt helyőrségeként új járműszállítási megbízásokat kell szereznie. Mindezt kezdetben egyedül, leszámítva a titkárát és a sofőrjét. Dunai Zoltán mégsem érzi úgy, hogy teljesen az alapoktól kellene kezdenie az építkezést. Maga mögött érzi a Stadler erejét, amely világviszonylatban kis társaság létére nyerni tudott a tenderen egy jól szervezett multi előtt. Ezt az előnyt ki kell használnia.
Az ügyvezető egyelőre élvezi az önállóságot. Már nem múlik több száz ember egzisztenciája azon, hogyan végzi ő a munkáját. Felső vezetői munkastílusát, elveit is hagyhatja még porosodni. De nem maradhat ez így sokáig, közeleg a csapatmunka. „A kft.-nek mielőbb be kell illeszkednie a Stadler belső életébe, különben nemigen tud eredményesen lobbizni egy projekt ügyében, nem tud sikeres ajánlatokat tenni, és nem tudja megfelelően kiválasztani a kínálandó terméket sem” – fejti ki álláspontját. Tudja: a beilleszkedés a téli hónapok feladata lesz.
Nem ez az első nagy váltás Dunai Zoltán életében. Moszkvában diplomatának tanult. Négy évig volt a kairói magyar nagykövetségen kereskedelmi attasé. Ezt némi külügyminisztériumi munka követte, majd – engedve a bankvilág csábításának – hátat fordított a politikai pályának. A Dresdner Banknál nemcsak a pénzügyekbe tanult bele. Járműipari „kiképzése” is ott kezdődött, ugyanis számos járműipari projektek finanszírozott. Az Ikarushoz kerülve ez éppen fordítva volt: egy iparvállalatnál foglalkozott a pénzügyekkel. A GTK vezéreként a járműipar kereskedelmi részében is erősíthetett.
DUNAI ZOLTÁN
Negyvenéves. Diplomatának tanult Moszkvában. 1988–94-ig a kairói magyar nagykövetségen volt kereskedelmi attasé. Azt követően a Dresdner Banknál vitte az ügyvezetői igazgatói posztig, közben elvégzett egy posztgraduális bankárkurzust is. 2000-ben lett az Ikarus Bus Rt. pénzügyi vezérigazgató-helyettese, majd négy és fél évig a Transelektrónál dolgozott. Húsz éve nős, 18 éves fia ebben a tanévben érettségizik. A család hobbija az utazás. Sportra nincs sok ideje, de a kutyája kikövetel napi 4-5 kilométer sétát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.