A reformot az tette elkerülhetetlenné, hogy folyamatosan emelkedik a lakosság átlagéletkora, egyúttal apad a járulékfizetők száma -- írja a Reuters. Az elengedhetetlennek látszó átalakításokról a koalíciós pártok vezetői még kedd éjszaka egyezségre jutottak, miután a zöldek beleegyeztek, hogy az állami támogatást élvező magánnyugdíj-biztosítást 2001 helyett csak 2002-ben vezesse be a kormány. Ennek fejében viszont 2003 helyett már 2002-ben csökkenne a jelenlegi nyugdíjak évi növekedésének mértéke. Hírügynökségi jelentések szerint a tervezetet mimimális korrekciók után a konzervatív-liberális ellenzék is támogatni tudja.
A két éve hatalomra jutott szociáldemokrata-környezetvédő koalíció az utolsó nagy átalakítási tervével azt szeretné elérni, hogy 2020-ig 20 százalék alatt maradjon a személyi jövedelmek után fizetett nyugdíjjárulék mértéke, és 2030-ig se nőjön 22 százalék fölé. Az állami felosztó-kirovó rendszer keretében folyósítandó alapellátás a bérek jelenlegi 70 százalékáról 30 éven belül 64,5 százalékra mérséklődne, mégpedig úgy, hogy 2011-től kezdve évente 0,3 százalékot faragnának le a juttatások kulcsából. A tőkefedezeti hányadot megalapozó befizetések 2002-ben kezdődnének, a jövedelem 1 százalékának átutalásával. Ez a hányad 2008-ig 4 százalékra növekedne, kedvezményként az állam adómentességet adna a szóban forgó összegre. Akinek az éves jövedelme nem éri el a 35 ezer márkát, ahelyett az állam fizetne be az első évben 37 márkát, ami 2008-ig 300 márkára növekedne.
A törvénytervezet különleges gondosságot irányoz elő a félretett összeg felhasználására, ennek megfelelően pénzt csak nyugdíj-biztosítási kötvényekbe és befektetési alapokba, illetve bankbetétekbe lehet kihelyezni. Kifizetés legkorábban 60 éves korban, illetve az állami nyugdíj folyósításának kezdetekor történhet, mégpedig stabil vagy egyre növekvő összegekben, vagy legalább tíz évig terjedő tőkekifizetés formájában. Az egyik korlátozás szerint az egyén tízévente egyszer változtathatja meg az igénybe vett nyugdíjbiztosító intézményt.
Elfogadta a nyugdíjreformot a német kormány A német kormány ma terjeszti az alsóház elé a szerdai kabinetülésen jóváhagyott nyugdíjreform-tervezetet. A javaslat központi eleme szerint egyre tágabb teret kell biztosítani a tőkefedezetű magánnyugdíj-biztosításnak, egyúttal mérsékelve az ellátásban a ma általánosan alkalmazott állami felosztó-kirovó rendszer súlyát. VG-összeállítás-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.