BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Immár 14 fejezet kipipálva

Csütörtökön tizennégyre nőtt az EU--magyar csatlakozási tárgyalásokon félretett témakörök száma, midőn további tárgyalást nem igénylőnek minősítették a szociálpolitikai joganyagrészt. Ez volt az első olyan fejezet, amelyet úgy sikerült ideiglenesen lezárni, hogy az EU egyúttal áldását adta egy viszonylag érdemi magyar derogációs kérelemre is, beleegyezve, hogy Magyarországon 2005 végéig 12 milligrammnál nagyobb kátránytartalmú cigaretta is forgalmazható legyen.

Juhász Endre EU-nagykövet, magyar főtárgyaló az elért eredményt -- így az első érdemi derogáció elfogadtatását -- fontosnak minősítette, és emlékeztetett arra, hogy az engedmény mintegy 15 ezer magyarországi dohánytermesztő helyzetét érinti. Jelezte ugyanakkor, hogy ismét felmerült a szociális párbeszéd magyarországi gyakorlatának a kérdése is. Ennek kapcsán uniós részről elismerték, hogy az ehhez szükséges intézményi háttér adott, és a folyamat is létező.



Fenntartások hangzottak el ugyanakkor ez utóbbi hatékonyságát illetően, olyannyira, hogy a tagországok kilátásba helyezték: ez utóbbi alakulását a jövőben is figyelemmel követik majd, és értékelést is készítenek róla. Erre azonban nem a tárgyalások keretében, hanem az egyéb, hagyományos csatornákon, így mindenekelőtt a majdani újabb országjelentés részeként fog sor kerülni.



A főtárgyaló tájékoztatása szerint a fordulón magyar részről véleményezték az Európai Bizottság múlt héten közzétett bővítési stratégiai álláspontját, "globálisan pozitívnak" ítélve azt. Úgy vélte, hogy ha a Brüsszel által felvázolt "út" valamivel hosszabb is a magyar elképzeléseknél, de "rövidebb annál, amitől féltünk", s amire az utóbbi hónapokban egyes EU-politikusok nyilatkozatában utalás történt.



Magyar részről üdvözölte egyúttal, hogy a bizottsági szöveg "2002 során" befejezhetőnek minősítette a csatlakozási tárgyalásokat az élenjáró jelölt országokkal, kívánatosnak nevezte viszont továbbra is e formula használatát a sajtóban és egyes nyilatkozatokban feltűnt -- 2002 végi befejezést kilátásba helyező -- megfogalmazás helyett. Juhász szerint mindenesetre kedvező, hogy a bizottsági stratégia elvben módot ad a gyorsításra is, lehetővé téve egyes fejezeteknek az "útitervben" vázolt menetrendnél hamarabb történő lezárását, amivel szavai szerint Magyarország valószínűleg igyekszik majd élni.



A magyar főtárgyaló szerint sok függ ugyanakkor attól is, milyen lesz a tagországok reakciója: vajon készek lesznek-e Nizzában, a decemberi EU-csúcson elfogadni a bizottsági papírt, s vajon milyen státust szavaznak meg a számára (csak "tudomásul veszik", vagy "egyetértenek vele és bátorítják", netán egyes kitételeiben vitatják, vagy figyelmen kívül hagyják).



A cseh forduló elmaradását (VG, 2000. november 16.) amúgy Juhász Endre -- újságírók kérdésére válaszolva -- úgy kommentálta, hogy bár aligha lehet "apróságnak" tekinteni, de "katasztrófának" sem célszerű tartani. Az ilyesmi szerinte "megesik", s utalt arra, hogy a környezetvédelmi fejezet megnyitása eredetileg a magyar napirenden is szerepelt volna, ám a közös álláspont véglegesítése körüli nehézségek végül ezt Magyarországgal sem tették lehetővé.





Lezárták a szociálpolitikai passzust a csatlakozási tárgyalásokon Csütörtökön tizennégyre nőtt az EU--magyar csatlakozási tárgyalásokon félretett témakörök száma, midőn további tárgyalást nem igénylőnek minősítették a szociálpolitikai joganyagrészt. Ez volt az első olyan fejezet, amelyet úgy sikerült ideiglenesen lezárni, hogy az EU egyúttal áldását adta egy viszonylag érdemi magyar derogációs kérelemre is, beleegyezve, hogy Magyarországon 2005 végéig 12 milligrammnál nagyobb kátránytartalmú cigaretta is forgalmazható legyen. Fóris György, Brüsszeli tudósítónktól-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.