BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közvetlen forrás a régióknak

Jövőre először kapnak közvetlen forrásokat a régiók. Közülük három csaknem hatmilliárd forint értékű PHARE-támogatáshoz jut, négy pedig a területfejlesztési célelőirányzatból kap ugyanennyit. Területfejlesztésre összesen több mint 30 milliárd forintot terveznek.

A területfejlesztési célelőirányzat 35 százalékát kapják meg a régiók, ugyanennyit a megyék, és 30 százalék marad a központi keretben -- szerepel abban az országgyűlési határozati javaslatban, amelyet kedden fogadott el a kormány. Ez előrelépést jelent, mert az idén először a régiók is közvetlen forráshoz jutnak -- mondta a Világgazdaságnak Szaló Péter, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) helyettes államtitkára. A területfejlesztési célelőirányzatból így hatmilliárd forintot osztanak szét a megyék között, és ugyanennyi jut négy régiónak. A célelőirányzatból nem kap forrást a PHARE-program három célrégiója. A három kelet-magyarországi térség azonban ugyancsak közel ekkora összeghez jut európai uniós támogatás révén.



A területfejlesztési célelőirányzatból ötmilliárd forint a központi keretben marad. Ebből az összegből társfinanszírozzák a PHARE-programot, a Gazdasági Minisztériummal közösen az ipari park projekteket, a közlekedési tárcával együtt az összekötő és bekötőutak feltárását. Emellett 0,5--1,5 milliárd forint közötti összeget különítenek el a központi munkahelyteremtő pályázatokra.



Az országgyűlési határozati javaslat értelmében három évre szabályozzák a területfejlesztési támogatások elosztását, a decentralizálás irányelveit. Emellett meghatározzák a kedvezményezett régiók besorolásának feltételrendszerét is. A támogatás mértéke régiónként eltérő lesz. A besorolás egyébként a népesség, az egy főre jutó GDP és az infrastrukturális és demográfiai helyzet alapján történik majd. Eszerint az egy főre számított legmagasabb támogatást (2170 forint) az észak-magyarországi, a legkevesebbet (1080 forint) a közép-magyarországi régió kapja. Így a javaslat szerint nemzeti forrásokkal együtt 2,8 milliárd forintból gazdálkodhat az észak-magyarországi és az észak-alföldi, illetve 2,6 milliárd forintot fordíthat pályázatokra a dél-alföldi régió. Közép-Magyarország 3,1 milliárd forintot kap, a dunántúli régiók pedig 1,3 és 1,8 milliárd forint közötti összegeket -- ismertette a helyettes államtitkár.



Területfejlesztésre jövőre összesen több mint 30 milliárd forintot költenek. A területfejlesztési célelőirányzat 17 milliárdos kerete mellett 10,5 milliárd forintot szánnak a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatásokra, és további 6,3 milliárdot osztanak szét céljellegű decentralizált támogatásként. Az utóbbi két jogcímen a megyei területfejlesztési tanácsok kapják a forrást. Minderről még a parlamentnek is döntenie kell.


Harmincmilliárdnál több területfejlesztésre Jövőre először kapnak közvetlen forrásokat a régiók. Közülük három csaknem hatmilliárd forint értékű PHARE-támogatáshoz jut, négy pedig a területfejlesztési célelőirányzatból kap ugyanennyit. Területfejlesztésre összesen több mint 30 milliárd forintot terveznek. B. K.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.