BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Támogatás a leállt beruházásokhoz

Várhatóan 3,5 milliárd forint támogatást kapnak a pénzhiány miatt leállt önkormányzati fejlesztések. Az indítványt 207 szennyvízberuházás és néhány kórház-rekonstrukció befejezése érdekében Perlaki Jenő fideszes képviselő tette. Az ellenzék a téma napirendre tűzését helyesli, de attól tart: ismét az összeköttetések döntik majd el, kinek jut pénz.

A helyi önkormányzatok az elmúlt kilenc évben megkezdett fejlesztéseik nagy részét befejezték, ám 144 helyhatóság összesen 207 szennyvízberuházása, illetve néhány kórház-rekonstrukció leállt. A céltámogatással megvalósuló szennyvízberuházások elhúzódásának leggyakoribb oka, hogy a települések nem tudják biztosítani a szükséges saját forrást. Ezek a fejlesztések nagy költségűek, ezért az árváltozások hatása is jelentős. Az egészségügyi ágazatban emellett nagy az importigény, így az árfolyamváltozások hatása is megjelenik. Ezek a beruházások reálisan csak akkor helyezhetők üzembe, ha a befejezéshez a központi költségvetés segítséget nyújt az érintett helyhatóságoknak. Perlaki Jenő fideszes országgyűlési képviselő ezért módosító indítványt nyújtott be, amelyben azt javasolja: az önkormányzatok által év közben lemondott, illetve visszafizetett címzett és céltámogatásokat ne új beruházások megkezdésére fordítsák, mint eddig, hanem a már megkezdettek befejezésére. Mivel ez év június 30-ig összesen 3,5 milliárd forintot fizettek vissza az önkormányzatok, így jövőre ezt lehetne kiosztani pótlólagos támogatásként.



Az Országgyűlés a múlt héten befejezte a törvényjavaslat általános vitáját: a kormánypárti képviselők támogatásukról biztosították az előterjesztést, míg az ellenzékiek -- bár helyeselték a téma napirendre tűzését -- a megoldás módjával nem értettek egyet. A tervezet szerint a 3,5 milliárd forintból 3 milliárd jutna a céltámogatással megkezdett és leállt szennyvízberuházásokra, 500 millió pedig két kórház-rekonstrukcióra. A vitában több szocialista képviselő is kifogásolta: nem lehet tudni, kinek, miért jutna, illetve miért nem jutna a rendelkezésre álló keretből. Lamperth Mónika -- a Baloldali Önkormányzati Közösség elnöke -- kifejtette: nem támogatják, hogy a Belügyminisztériumhoz kerüljön a támogatás odaítélése. A szabad demokrata Bauer Tamás szerint a javaslattal sérül a címzett és céltámogatások tíz éve felépített rendszere, s az összeköttetések döntik majd el, mely önkormányzatok kapnak pénzt. Az előterjesztő, Perlaki Jenő ezzel szemben azt hangsúlyozta: a feltételek vizsgálata és a támogatási javaslat kialakítása egy tárcaközi bizottság feladata lenne. A belügyi, a közlekedési és vízügyi, a környezetvédelmi, illetve a pénzügyi tárca szakembereinek javaslatáról döntene a belügyminiszter. Az indítvány részletes vitájára három hét múlva kerül sor.


Az ellenzék ismét politikai alapú döntésektől tart Várhatóan 3,5 milliárd forint támogatást kapnak a pénzhiány miatt leállt önkormányzati fejlesztések. Az indítványt 207 szennyvízberuházás és néhány kórház-rekonstrukció befejezése érdekében Perlaki Jenő fideszes képviselő tette. Az ellenzék a téma napirendre tűzését helyesli, de attól tart: ismét az összeköttetések döntik majd el, kinek jut pénz. Munkatársunktól-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.