BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Versenyben a k+f profitcenterek

A GlaxoSmithKline nyolc, egymással versengő nyereségérdekelt egységre kívánja felosztani kutatás-fejlesztési ágazatát -- derül ki a Financial Timesból. A lépés hatékonyabb és sikeresebb gyógyszerfejlesztéseket ígér.

A Glaxo Wellcome és a SmithKline Beecham egyesülésével születő gyógyszeripari óriás kutatói részterületét legalább nyolc, egymással versengő profitcenterre tervezik szétosztani. A lépés célja a cég által új gyógyszerek fejlesztésének meggyorsítása. Az önálló egységeknek versenyezniük kell majd a forrásokért, s fizetniük kell a fúziós anyavállalatnak, a GlaxoSmithKline-nak a szolgáltatásokért. Az ígéretes projekteket, kutatásokat tovább kell küldeniük az anyacéghez, a kevésbé ígéreteseket pedig eladniuk, vagy még maguknak elvetniük.



Az egyesült GlaxoSmithKline a következő évben körülbelül 2,4 milliárd fontot (3,4 milliárd dollárt) szán új gyógyszerek fejlesztésére, ám vezetői tartanak a bürokráciától; ezért is gondolják, hogy jobb, ha a cég 15 ezer tudós-kutató szakembere nem csak egy vállalatnak dolgozik.



Az említett tudósok már korábban is kifejlesztettek vezető medicinákat például a fekélyek, az asztma, a cukorbetegség, a HIV-, a baktériumfertőzések ellen. Kétséges azonban, hogy radikális átszervezés nélkül az új gyógyszerek fejlesztése továbbra is sikeres marad-e.



A kutatást a vállalat olyan terápiás területekre osztja fel, mint például az asztma, a vírusok vagy a rák. Bár az önálló egységek befektetésekhez is juthatnak majd külső forrásokból is, ez idáig csak egyetlen tőkeerős cég jelentkezett.



Az új rendszer révén a GlaxoSmithKline elkerülheti a hasonló profilú óriásvállalatok gyakori csapdáját, ahol a fejlesztéseket, az újításokat feláldozzák a rövid távú költségcsökkentések oltárán.



A világ legnagyobb forgalmú gyógyszeripari vállalatai közé tartozó mamutcégnek olyan nagyságú éves k+f-re szánt költségvetése lesz, amely mellett más gyógyszeripari vállalatcsoportok eltörpülnek, beleértve az iparág egyik legjelentősebb cégét, a Mercket is. Az egyesített GlaxoSmithKline 60 országban 100 ezer embert fog alkalmazni, becsült piaci értéke eléri a 130 milliárd fontot. Részletes átszervezési, megújhodási terveit a jövő év elején tárják a nyilvánosság elé -- a fúzió még az USA trösztellenes hatóságainak engedélyére vár.


A GlaxoSmithKline alapos változtatást tervez A GlaxoSmithKline nyolc, egymással versengő nyereségérdekelt egységre kívánja felosztani kutatás-fejlesztési ágazatát -- derül ki a Financial Timesból. A lépés hatékonyabb és sikeresebb gyógyszerfejlesztéseket ígér. VG-ÖSSZEFOGLALÓ-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.