BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kockázatok határok nélkül

Végre nem vita tárgya többé, hogy Földünkön a felszíni átlaghőmérséklet emelkedik, és most beszélhetünk a teendőkről -- kommentálták klímaszakértők az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkabizottságának most közzétett jelentését. Az árvizektől a pusztító természeti jelenségek gyakoriságának növekedésén át egyes területek kiszáradásáig terjednek a következmények. A változások a biztosítási, pénzügyi szolgáltatási szektort is érintik.

Az előttünk álló évszázadban 1,4-5,8 Celsius fokot növekedhet a földi átlaghőmérséklet, áll az ezer oldalas tanulmányban. Ez a tengerszint 9-88 centiméteres emelkedését okozhatja. A hatások régióról régióra változnak, a melegedés egyes területeken a csapadékmennyiség csökkenését, máshol növekedését okozhatja. Súlyosan érintettek a folyami és tengerparti települések az Egyesült Államok partvidékén csakúgy, mint Egyiptomban vagy Vietnamban. Lengyelország is azon államok közé tartozik, ahol a potenciális károk dollártízmilliárdokra rúghatnak.
A globális felmelegedés következtében szárazabbá váló területeken ivóvízszűke alakulhat ki. Míg ma 1,7 milliárd ember él olyan helyen, ahol a megújuló vízkínálat több mint 20 százalékát használják,ami a vízszűke elfogadott jelzője, 2025-re 5 milliárd embert érinthet a probléma. A Himalája jégsapkáinak olvadása a kezdeti árvízek után 500 millió ember édesvíz-ellátását veszélyeztetheti. Az afrikai kontinenst különösen megviselheti a klímaváltozás. Az anyagi erőforrások szűkössége miatt nehéz az alkalmazkodás, ráadásul többletterhet jelent az is, hogy e térségben okoz majd gondot a malária, a kolera nagyobb területekre való kiterjedése a kórokozók és hordozóik számára kedvező változások következtében.
Európában is a gleccserek fele tűnhet el 2100-ig, a téli sportok szerelmeseinek és a téli turizmusból élők bánatára. Bár a gazdag öreg kontinens könnyebben alkalmazkodhat, a déli országok sebezhetőbbek. Az északabbra fekvő államok még profitálhatnak is a felmelegedésből, a mezőgazdasági övezetek változása, illetve a turistaforgalom fő irányainak átalakulása miatt.
A legtöbb embert érintő kockázattá az árvizek és földcsuszamlások súlyosságának növekedése válik. Emellett az egyéb természeti katasztrófák (például a tornádók és szélviharok) gyakorisága és intenzitása is nagyobb lehet, ami a biztosítók teherbíró képességét is próbára teszi. Az 1950-es években évi átlagban 4 milliárdos gazdasági károkat okoztak a természeti katasztrófák, az utóbbi évtizedre ez a szám megtízszereződött. Míg fél évszázada a biztosított károk értéke elhanyagolható volt, a kilencvenes évekre évi 9,2 milliárd dollárra nőtt. A szektor sebezhetőségét jól jelzi, hogy a viláon beszedett vagyon- és balesetbiztosítások díjának aránya az időjárással összefüggő károkhoz viszonyítva a harmadára esett. A jövőben ez a tendencia a biztosítási díjak növekedését, illetve bizonyos kockázatok "nem biztosítható" kategóriába sorolását eredményezheti. Ez végső soron a közösségi szerepvállalás erősítését kényszerítheti ki, az esetek növekvő részében a kormányokra hárítva a kártérítési felelősséget.
A biztosítási szolgáltatásoknak a fejlődő országokban való lassabb terjedésénél súlyosabb következménye lehet a mezőgazdasági termelés feltételei romlásának. Néhány országban, ahol döntő a szektor szerepe, egy-egy természeti katasztrófa akár a GDP felére rúgó károkat okozhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.